101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W Kielcach oddano hołd ofiarom sowieckich łagrów

Data publikacji: 11.02.2019 13:31
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Kielce. 79. rocznica pierwszej wywózki Polaków z kresów wschodnich w głąb Rosji

Kielce. 79. rocznica pierwszej wywózki Polaków z kresów wschodnich w głąb Rosji
11.02.2019 / Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

79. rocznicę pierwszej wywózki Polaków z kresów wschodnich w głąb Rosji uczczono w Kielcach. Uroczystości odbyły się przed symboliczną tablicą upamiętniającą ofiary sowieckich łagrów na Cmentarzu Starym, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. Uczestnicy zapalili również znicze przed Krzyżami Katyńskimi na Cmentarzu Partyzanckim.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Sybiracy, przedstawiciele władz samorządowych oraz delegacje uczniów kieleckich szkół.

Rajmund Pastuszko wraz z rodzicami mieszkał na Wileńszczyźnie. Miał 3,5 roku, gdy wraz z matką został wywieziony do Kazachstanu.

- Podróż trwała miesiąc. Jechaliśmy w bydlęcych wagonach. Całe szczęście, że mój dziadek był przewidujący i zaopatrzył nas w żywność. Dzięki temu przeżyliśmy, bo w transporcie dostawaliśmy tylko gorącą wodę. O jedzeniu nie było mowy, więc ludzie umierali. W Kazachstanie początkowo mieszkaliśmy w ziemiankach. Dopiero później dokwaterowano nas do miejscowej ludności. Nadal były to jednak warunki bardzo prymitywne - podkreślił Rajmund Pastuszko.

Ojciec Stanisław Pastuszko był nauczycielem i oficerem rezerwy. Po wybuchu wojny został internowany i przewieziony do Kozielska. Przeżył tylko dlatego, że zachorował a potem wstąpił do armii generała Władysława Andersa, z którym przeszedł cały szlak bojowy. Żonę i syna odnalazł, gdy wraz z armią Andersa ewakuował się do Iranu. W 1948 roku powrócił do kraju.

Uczniowie z Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach podkreślali, że musimy pamiętać o historii, która wydarzyła się 79 lat temu i bohaterach, którzy wówczas zginęli.

Pierwsza masowa wywózka rozpoczęła się 10 lutego 1940 i objęła około 140 tysięcy Polaków. W latach 1940-1941 Sowieci przeprowadzili cztery deportacje. Według historyków Instytutu Pamięci Narodowej, łącznie akcje wysiedleńcze objęły blisko 800 tysięcy osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution