101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowa inicjatywa dla trzeciego sektora. Planowana jest współpraca z samorządem

Data publikacji: 11.02.2019 19:49
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
11.02.2019 Kielce. Przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się z prezydentem miasta. Prezydent Bogdan Wenta

11.02.2019 Kielce. Przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się z prezydentem miasta. Prezydent Bogdan Wenta
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie przedstawicieli organizacji pozarządowych z władzami Kielc. Udział w nim wzięło ponad 300 osób. Tematem rozmów była możliwość współpracy między trzecim sektorem, a samorządem. Dyskutowano także nad możliwością powstania w Kielcach Centrum Organizacji Pozarządowych.

Spotkanie zorganizowano z inicjatywy Bogdana Wenty. Prezydent przyznał, że tak liczna obecność przedstawicieli organizacji pozarządowych była dla niego sporym zaskoczeniem.

- Dzisiejsza frekwencja pokazuje, że w organizacjach jest ogromna siła. Chcemy wypracować agendę działań. Potrzebne jest też lepsze definiowanie potrzeb w mieście i to, żeby organizacje się uzupełniały, a nie na różnych płaszczyznach powielały te same działania. Po rozmowach z przedstawicielami organizacji dochodzimy do wniosku, że jedną z największych potrzeb i wyzwań będzie także doprowadzenie do powstania Centrum Organizacji Pozarządowych - powiedział prezydent.

Jedną z propozycji jest, aby centrum powstało przy ulicy Zamkowej 4. W placówce miałyby powstać biura i sale konferencyjne, które byłyby do dyspozycji organizacji mieszkańców, ruchów miejskich, a także stowarzyszeń i fundacji. W instytucji prowadzone byłyby także porady prawne dla organizacji oraz pomoc księgowa.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych podkreślają, że inicjatywa zapoczątkowana przez prezydenta była długo wyczekiwana przez trzeci sektor. Podharcmistrz Marcin Jedliński komendant Hufca Kielce-Miasto stwierdził, że wymagania wobec harcerstwa są coraz większe, jednak sama instytucja w swoich działaniach nie jest w wystarczający sposób wspierana przez samorządy.

- Chciałbym, abyśmy porozmawiali o naszej roli, aby ją zdiagnozować i określić oczekiwania, jakie wobec nas ma samorząd. Harcerstwo to nietypowa organizacja, która zajmuje się głównie wychowaniem dzieci i młodzieży. Nie ograniczamy się tylko do biwaków czy rajdów. Najważniejsza jest całoroczna praca drużyny, kiedy instruktorzy mają możliwość wpływać swoim przykładem na młodzież. Z całą pewnością pomoc miasta w tym zakresie jest potrzebna - stwierdził Marcin Jedliński.

Niewykluczone, że spotkania władz Kielc z organizacjami pozarządowymi będą odbywały się cyklicznie.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution