101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ekspert: problem smogu nie znika z końcem zimy

Data publikacji: 14.02.2019 10:40
Autor: Paweł Solarz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
14.02.2019 Kielce. Profesor Marek Jóźwiak

14.02.2019 Kielce. Profesor Marek Jóźwiak
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Nie prawda, że wraz z końcem zimy zniknie problem zanieczyszczonego powietrza – powiedział w „Na każdą pogodę” prof. Marek Jóźwiak, kierownik Katedry Ochrony i Kształtowania Środowiska na Wydziale Matematyczno–Przyrodniczym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Zdaniem gościa Radia Kielce, po zakończeniu okresu grzewczego zacznie się problem z drugiego typu smogiem, spowodowanym uwalnianiem się związków azotu, uwalnianych przez samochody. Według eksperta rośnie świadomość społeczna, ale wciąż jest ona za mała. Naukowiec podał przykład instalacji fotowoltaicznej na dachu domu jednorodzinnego, z którego komina wydobywał się czarny dym. Świadczy to o paleniu w piecu materiałami, bardzo szkodliwymi dla środowiska i człowieka. Dlatego kupując opał należy zwrócić uwagę na jakość i wartości energetyczne węgla, czy koksu.

- Dobrze, kiedy palimy peletem, czy groszkiem, a najlepiej byłoby gazem. Pocieszające jest to, że coraz więcej osób chce wymienić stare źródła ciepła na zupełnie nowe piece – mówił gość „Na Każdą Pogodę”.

- Ale dbając o środowisko trzeba zdać sobie sprawę, że jego ochrona musi kosztować – stwierdził prof. Marek Jóźwiak z UJK.  

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution