101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Rewelacyjne odkrycie w Zgórsku. Zamek w gminie Sitkówce-Nowiny

Data publikacji: 15.02.2019 14:58
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Zgórsko. Dariusz Kalina. W tle wysoki kopiec na szczycie którego znajduje się obiekt ziemny składający się z 3 elementów

Zgórsko. Dariusz Kalina. W tle wysoki kopiec, na szczycie którego znajduje się obiekt ziemny składający się z 3 elementów
Fot. Facebook

Już nie jako współczesna podmiejska sypialnia, czy obszar przemysłowy, tylko miejscowość o wielowiekowej, bo sięgającej aż XIV wieku historii. Być może już niedługo zmieni się sposób postrzegania podkieleckiej gminy Sitkówka-Nowiny. Może się tak stać za sprawą odkrycia badacza i regionalisty, Dariusza Kaliny.

Miejsce w lesie, na skraju miejscowości Zgórsko jest powszechnie znane. Wiele osób tamtędy przechodziło, ale Dariusza Kalinę zaciekawiły istniejące wzniesienia. Jak wyjaśnia, dopatrzył się w nich wysokiego kopca, na szczycie którego znajduje się obiekt ziemny składający się z 3 elementów.

- W popularnym rozumieniu jest to zamek, grodzisko, ale ja bym wprowadził taką nazwę z dokumentu z 1307 roku, że jest to średniowieczny obóz wojskowy. Powiedzmy w ten sposób, bo nie znamy jeszcze jego datowania. Dlatego jest to rewelacja, bo wydaje mi się z pewnością, że jest to element kampanii Władysława Łokietka - wyjaśnia.

Te wstępne wnioski i datowanie wymagają potwierdzenia. Przeprowadzeniem niezbędnych badań archeologicznych zainteresowany jest wójt gminy Sitkówka-Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, który przyznaje, że to ważne znalezisko.

- Dla nas jest to odkrywcze, że historia naszej gminy to nie jest początek XX czy też druga połowa XIX wieku, ale znacznie wcześniejsze okresy. Na pewno jest to wiele ciekawych tematów, które dopiero teraz się przed nami odkrywają. Na pewno będzie to interesujące dla mieszkańców, ale też dla wszystkich gości i ludzi interesujących się historią - zaznaczył Sebastian Nowaczkiewicz.

Dariusz Kalina dodaje, że konieczne jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków i jego ochrona.

- Chcemy go uratować i zrobić absolutny szlagier. On może przyczynić się do zmiany wizerunku Sitkówki-Nowiny, którą odbieramy postindustrialnie - zaznacza.

Wójt Sebastian Nowaczkiewicz wyjaśnia, że teren, na którym znajduje się obiekt, należy do Lasów Państwowych, więc niezbędna będzie współpraca z Nadleśnictwem Kielce.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution