101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online
Między słowem a obrazem

Wystawa poświęcona ilustracjom książkowym wykonanym do dzieł Stefana Żeromskiego przez wybitnych współczesnych artystów.

Na wystawie prezentować będziemy prace Jana Marcina Szancera – zwanego królem ilustracji, Władysława Skoczylasa – twórcy polskiej szkoły drzeworytu, Krzysztofa Henisza – współtwórcy eksperymentu łysogórskiego, Szymona Kobylińskiego – jednego z prekursorów polskiego komiksu, Henryka Papiernika, Antoniego Uniechowskiego czy Moniki Żeromską – malarki, córki Stefana Żeromskiego.

Wystawa to próba odpowiedzi na pytania dotyczące współistnienia obrazu i słowa. Ilustracja jest efektem filtracji świata przedstawionego przez wrażliwość malarza. Nie jest więc precyzyjnym komunikatem czy wskazówką do odczytania sensu dzieła. Jej zadaniem jest wywoływanie pewnych stanów uczuciowych, a przez to wzmacnianie działania utworu.

Istnieje jednak grono odbiorców literatury uważających, podobnie jak Monika Żeromska, że ilustracja to jest wtrącanie się w cudzą wyobraźnię, co jest brutalne, i skąd wiadomo, że ja wiem lepiej od pierwszego lepszego czytelnika, jak wygląda ta czy inna scena, czy postać?

26 lutego – 31 sierpnia 2019, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, ul. Jana Pawła II 5

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution