101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Strach ma wielkie oczy. Premiera w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” [RECENZJA]

Data publikacji: 24.02.2019 12:42
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Zmruż oczko czyli opowieść o małych  wielkich strachach w Teatrze Lalki i Aktora Kubuś

"Zmruż oczko" czyli opowieść o małych - wielkich strachach w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś"
Kielce. 20.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Mądra historia, opowiedziana w ciepły i zabawny sposób, poruszająca problem lęków dzieci. Tak chyba najkrócej można określić najnowszą propozycję Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Spektakl zatytułowany „Zmruż oczko” miał premierę w sobotę, 23 lutego.

Bohaterem bajki jest Tadeusz, który wspomina czasy, kiedy będąc pięcioletnim chłopcem bał się ciemności. Snując opowieść, zabiera widzów do swojego dzieciństwa, do pokoju, w którym, kiedy tylko zgasło światło, straszyły: potwór z szafy, plama na ścianie i potworny cień za paprotką. W okiełznaniu tych strachów pomógł mu szalony miłośników kulinariów, ekspert w smażeniu naleśników, Luliusz Marmolada. Właśnie z nim wyruszył na spotkanie z lękami. W czasie tej wyprawy spotykał między innymi niezwykłego Szafika, interesującego Profesora Plamę, trzy Cieniutkie oraz intrygujące Farfocle. Stając oko w oko z tym, co budziło przerażenie, odkrył, że poznanie swoich lęków, jest najlepszą bronią do walki z nimi.

Sztukę napisała Magdalena Mrozińska, która od lat tworzy dla dzieci i współpracuje z nimi. Dlatego opowieść, choć o strachach, wcale straszna nie jest. Co więcej, jest nawet zabawna, a dzięki znakomitym dialogom śmieją się też dorośli, którzy towarzyszą swoim pociechom w teatrze.

Ze scenariuszem doskonale współgrają pozostałe elementy spektaklu. Akcja przedstawiania dzieje się w pokoju Tadzia, wieczorową porą, kiedy chłopiec ma już iść spać. Scena zamienia się w ogromne łóżko, które zakrywa wielka, puchata kołdra. Właściwie wszystkie elementy, które pojawiają się w przedstawieniu takie są: miękkie i przyjazne. Królują przyjemne, jasne kolory, budzące pozytywne odczucia. Scenografia to zasługa Bożeny Ślagi, która zadebiutowała w tej roli, jeśli chodzi o przedstawienie dla dzieci. Od tego klimatu nie odstaje też muzyka, skomponowana przez Tomasza Lewandowskiego. Artysta przyznał, że musiał sprostać trudnemu zadaniu: by straszyć, nie strasząc. I udało się, a pobrzmiewające miejscami w tle dźwięki pozytywki, która tak często towarzyszy dzieciom w łóżku, przypominają widzom, że są świadkami sennej wyprawy.

Ale nie dajmy się zwieść pozorom. Choć wszystkie wydarzenia dzieją się w sennej rzeczywistości, nie ma tu nudy i nikt na widowni nie zaśnie. Akcja jest wartka, dynamiczna. Pojawia się taniec, a nawet śpiew. Nad ruchem scenicznym czuwała Ewelina Ciszewska. Natomiast cały spektakl wyreżyserował Przemysław Żmiejko, który stale współpracuje z Teatrem Lalki i Aktora Kubuś. On także zagrał Tadzia, w zastępstwie za walczącego z kontuzją nogi, Michała Olszewskiego. Na scenie pojawiają się też: Ewa Lubacz jako Luliusz Marmolada oraz Jolanta Kęćko, Agata Sobota, Małgorzata Oracz, Zdzisław Reczyński i Andrzej Matysiak.

Spektakl jest adresowany do bardzo młodego widza, od trzeciego roku życia. Dla dzieci lęk związany z ciemnością jest jednym z największych wyzwań. Twórcy spektaklu próbują oswoić ten strach, ale także wiele innych, które również się pojawiają. Na tym jednak nie poprzestają. Zdradzają sprawdzony sposób na walkę z nimi: trzeba im stawić czoła, poznać je. Z tej lekcji mogą skorzystać też dorośli, dlatego zapewniam, że czas poświęcony na spektakl „Zmruż oczko”, nie jest czasem straconym.  

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution