101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Czy strajk nauczycieli zakłóci egzaminy gimnazjalne?

Data publikacji: 04.03.2019 15:40
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Dzisiaj przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego zapowiedzieli, że protest rozpocznie się 8 kwietnia, czyli zaledwie dzień przed pierwszym z egzaminów gimnazjalnych. Na razie nie wiadomo, ile szkół przystąpi do strajku, zdecyduje o tym referendum, które odbędzie się 25 marca.

Wanda Kołtunowicz, prezes świętokrzyskiego oddziału ZNP informuje, że jeżeli będzie taka konieczność, nauczyciele strajkować będą również w czasie egzaminu ósmoklasisty, a nawet matur.

- My mówimy o rozpoczęciu strajku, nie podajemy terminu jego zakończenia. Zostanie on ustalony przez prezydium związku, kiedy dojdzie do konsensusu. Jeżeli porozumienia z rządem nie osiągniemy, strajk może być długoterminowy – twierdzi Wanda Kołtunowicz. Jak dodaje, przyczyną strajku jest brak zadowalających podwyżek. ZNP domaga się wzrostu zarobków każdego nauczyciela o tysiąc złotych.

Dziś do strajku odnieśłi się parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur PiS podkreśla, że rząd chce dać nauczycielom podwyżki. Poseł Andrzej Kryj podkreśla, że negocjacje z ZNP toczyły się bardzo długo, a propozycja Ministerstwa Edukacji Narodowej była bardzo atrakcyjna.

- MEN proponuje szereg rozwiązań, które wychodzą naprzeciwko oczekiwaniom nauczycieli. Początkowo proponowaliśmy trzy pięcioprocentowe podwyżki dla nauczycieli rozłożone w czasie. Teraz propozycja jest taka, by już w tym roku podwyżka była szesnastoprocentowa – informuje Andrzej Kryj.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty uważa żądania ZNP za nierealne. Jego zdaniem zdecydowana większość nauczycieli nie będzie chciała strajkować, bo zależy im na dobru dzieci.

- Nie sądzę, że nauczyciele doprowadzą do tego, że egzaminy się nie odbędą, bo nauczyciele więcej na tym stracą, niż zyskają. Oni też zdają sobie sprawę, że jeżeli uczniowie nie będą zdawali egzaminu gimnazjalnego, to nie będą mieli ukończonego gimnazjum – twierdzi kurator.

Wanda Kołtunowicz twierdzi, że strajk nauczycieli nie uderzy w uczniów. Jak tłumaczy, Anna Zalewska minister edukacji może wydać rozporządzenie, w którym ustali nowy termin egzaminu gimnazjalnego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution