101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Niezwykłe historie polskich bohaterów

Data publikacji: 05.03.2019 14:08
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Świętokrzyski Sztetl Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych

Świętokrzyski Sztetl, Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Chmielnik. 05.03.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Młodzież ze świętokrzyskich szkół poznała w Chmielniku historie Polaków, którzy podczas II wojny światowej pomagali ludności żydowskiej. W ten sposób, Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl, co roku włącza się w obchody Europejskiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych. Za każdym razem przybliżane są historie z innej części województwa świętokrzyskiego.

Świętokrzyski Sztetl, Europejski Dzień Pamięci o SprawiedliwychChmielnik. 05.03.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

W tym roku z uczniami spotkała się m.in. Marta Oszczudłowska, której pradziadkowie zostali odznaczeni medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

- Moi pradziadkowie w 1943 r. przyjęli pod swój dach dwóch Żydów: Ariego i Moshe Zilberberg. Byli to synowie krawca z Klimontowa. Pradziadkowie mieli 5 swoich dzieci, byli dosyć zamożni, mieli duże gospodarstwo, ale zaryzykowali życie całej rodziny. O medal dla nich wystąpili uratowani bracia. Dotarło do mnie, że są to niedocenieni bohaterowie z małej miejscowości – mówi prawnuczka Marii i Andrzeja Politów.

Nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku, Anna Piekarska, przyznała, że takie spotkania i historie konkretnych rodzin poszerzają horyzonty uczniów. Uczennice Emilia i Roksana podkreślały, że spotkanie pozwoliło im lepiej poznać i zrozumieć historię. Dowiedziały się, że było wiele sytuacji, w których Polacy pomagali Żydom, udzielając im schronienia lub przekazując żywność. Roksana podkreśliła, że podczas spotkania uświadomiła sobie, że nigdy nie będzie wiedziała, co zrobiłaby w takiej sytuacji. Jest to dla niej niezwykłe, że ludzie narażali życie swoje i swoich rodzin, żeby uratować innych.

W województwie świętokrzyskim medalem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata odznaczono ok. 260 osób. W minionym roku Radio Kielce zrealizowało cykl 40 audycji reportażowych poświęconych Polakom z naszego regionu, którzy pomagali Żydom podczas wojny. Wszystkich historii można wysłuchać na stronie: www.polacyratujacyzydow.com.pl.

Świętokrzyski Sztetl, Europejski Dzień Pamięci o SprawiedliwychChmielnik. 05.03.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution