101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Księża pomogą uzależnionym

Data publikacji: 08.03.2019 12:08
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Szkolenie formacyjne dla księży w Skorzeszycach

Szkolenie formacyjne dla księży w Skorzeszycach
Skorzeszyce. 07.03.2019 / Fot. Marlena Płaska / Radio Kielce

Księża diecezji kieleckiej uczą się pracy duszpasterskiej z osobami uzależnionymi. To element stałej, obowiązkowej formacji kapłanów po przyjęciu święceń. W tym roku, odbędą się 3 kilkudniowe zjazdy, podczas których księża będą szkoleni przez specjalistów, w tym psychologów i policję.

Spotkania obejmują m.in. takie tematy jak uzależnienia od alkoholu, narkotyków, zakupów lub Internetu. Są one przeznaczone przede wszystkim dla księży od pierwszego do piętnastego roku kapłaństwa.

Anna Przenzak, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia podkreśla, że szkolenie może pomóc księżom, którzy czasem są pierwszymi osobami, do których ludzie przychodzą ze swoim problemem. - Chodzi o to, żeby udzielana przez nich pomoc była jak najbardziej skuteczna, tym bardziej, że księża znają całe rodziny, nie tylko uzależnionych, ale także ich współmałżonków i dzieci. Szkolenie obejmuje tzw. dialog motywujący i ma pomóc księżom nie obarczać się bardzo trudnymi historiami, ale zachęcać ludzi do działania i zmiany – dodaje Anna Przenzak.

Jeden z uczestników spotkania ks. Rafał Gudwański przyznaje, że takie szkolenia są bardzo potrzebne. - Ksiądz stykając się chociażby z alkoholikami próbuje podejmować pomoc, zwykle szukając na własną rękę metod wsparcia. Bez doświadczenia możemy być przez uzależnionych łatwo oszukani, tymczasem tutaj możemy usłyszeć konkretnie, jak postępować wobec takich osób – zaznacza ks. Rafał Gudwański.

Ks. Karol Stawowczyk dodaje, że szczególnie zainteresował go temat osób współuzależnionych, czyli tych, które przebywają pod wpływem uzależnionej osoby. - Z mojego doświadczenia pracy w parafii wynika, że zwykle to właśnie członkowie rodzin alkoholików przychodzą i szukają pomocy. Wydaje mi się ważne nauczenie się tego, co można im podpowiedzieć i jak im doradzić – mówi ks. Karol Stawowczyk.

Szkolenia dla księży organizują Kuria Diecezji Kieleckiej, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Wojewoda Świętokrzyski, Komenda Wojewódzka Policji i Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii. Więcej na temat formacji kapłanów w zakresie pracy duszpasterskiej w rozmowie z ks. biskupem Andrzejem Kaletą w programie Niedzielne Spotkania w najbliższą niedzielę po godzinie 7.00.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution