101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Konkurs literacki z Andrzejem Piasecznym

Data publikacji: 11.03.2019 17:23
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze
V Konkurs Literacki im. Ireny Zielińskiej

V Konkurs Literacki im. Ireny Zielińskiej
Suchedniów. 11.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

22 uczniów szkół podstawowych z powiatu skarżyskiego wzięło udział w V Międzyszkolnym Konkursie Literackim imienia Ireny Zielińskiej. W tym roku gościem specjalnym wydarzenia był Andrzej „Piasek” Piaseczny.

V Konkurs Literacki im. Ireny ZielińskiejSuchedniów. 11.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Dyrektor Izabela Głowala-Działak przypomina, że konkurs poświęcony jest pierwszej polonistce w szkole - Irenie Zielińskiej. Jej imię nosi także pracownia języka polskiego, wyremontowana przez rodzinę Zielińskich.

Formuła konkursu zakłada napisanie wypracowania na zadany temat. W tym roku zaproponowali go członkowie jury, były to fragmenty ich utworów. Gość specjalny suchedniowskiego konkursu piosenkarz Andrzej „Piasek” Piaseczny, jako temat wypracowania zaproponował tytuł swojej piosenki „Gdybym nie zdążył”. Jak podkreślał - to prowokacja do zastanowienia się nad tym, dlaczego nie mówimy - zarówno rzeczy dobrych, jak i nieprzyjemnych, trudnych. Zdaniem Andrzeja Piasecznego - młodzi ludzie mają zaskakująco odkrywcze spojrzenie na rzeczywistość, stąd podany temat.

Małgorzata Wiśniewska, przewodnicząca jury zaznaczyła, że poziom zaprezentowanych wypracowań był zróżnicowany, w wielu przypadkach jednak świadczy o dużym potencjale artystycznym. Jedna z prac powstała wierszem, inne w warstwie językowej i znaczeniowej udowadniały dojrzałość młodych literatów.

Konkurs wygrała Julia Żurawska ze Szkoły Podstawowej numer 3 w Suchedniowie. Jako motyw przewodni swojej pracy wybrała oczy. Udowadniała, że spotkania osobiste są znacznie bardziej wartościowe, niż te przez Internet. Jej zdaniem - symbolem kontaktów międzyludzkich są właśnie oczy.

Nagrody dla uczniów ufundowała rodzina Zielińskich, swoje płyty podarował także Piasek. A konkurs odbył się w ramach rozpoczynającego się dziś Tygodnia Kultury Języka Polskiego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution