101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Józef Hen gościem kieleckiego festiwalu

Data publikacji: 12.03.2019 06:48 / Data aktualizacji: 13.03.2019 06:36
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Kielce. Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Kielce. Kamienica przy ul. Planty 7. Siedziba Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

„On – deprawator” - to tytuł spotkania z Józefem Henem, z udziałem Jerzego Treli i Bożeny Stachury, które odbyło się w ramach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji w Kielcach, zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, pod hasłem "Dialog przeciw nienawiści".

Niezmiennie aktualne zapiski Józefa Hena cieszą się niesłabnącym od kilku dekad uznaniem czytelników. "Ja, deprawator" - to kolejny diariusz autora. Publikacja zawiera spostrzeżenia i refleksje z bieżących wydarzeń lat 2016–2018. Pisarz dzieli się w książce swoim zdaniem, opinią na temat otaczającego nas świata. Jego rozmyślania dotyczą zarówno literatury, teatru, jak i kondycji nas, ludzi. Szczególnie to ostatnie autor ukazuje przez pryzmat tego, czego najwięcej w obecnych czasach wokół nas, polityki. 

Józef Hen to pisarz, publicysta, dramaturg, reportażysta i scenarzysta filmowy. Zadebiutował już w 1947 roku. Pisał reportaże, opowiadania, powieści oraz był autorem scenariuszy filmowych, m.in. do "Prawa i pięści". Na podstawie jego utworów nakręcono na początku lat 60. m.in. filmy "Krzyż Walecznych", "Nikt nie woła", "Kwiecień". Później sfilmowano też "Crimen". Był także autorem scenariusza serialu historycznego "Królewskie sny", opublikowanego później także w wersji książkowej.Współpracował z paryską „Kulturą”. Jego ogromna twórczość była tłumaczona na wiele języków europejskich.

13. lutego ukazały się wznowienia "Oka Dajana" i "Pingpongisty". Pierwszy tytuł nawiązuje do wydarzeń czerwca 1967 – marca 1968, kiedy to rozpętano kampanię antysemicką (nazywając ją walką z „syjonistami”). Wtedy Józef Hen opublikował w paryskiej „Kul­turze” pod pseudonimem „Korab” 3 opowiadania z cyklu "Oko Dajana". „Korab” odniósł sukces - był przekładany na francuski, włoski, niemiecki, angielski i często cytowany, a autor został wpi­sany na czarną listę, z zakazem wyjazdów za granicę.

W 2008 roku pisarz wydał wstrzą­sającą powieść "Pingpongista", nawiązującą do tragedii Żydów w Jedwab­nem.

Teraz obie książki połączono w jeden zbór, który porusza bolesny temat antysemityzmu.

Gości tego znakomitego wieczoru licznie zgromadzona publiczność powitała owacją na stojąco. A podczas spotkania pisarz mówił o autobiograficznych wątkach swojej twórczości, wspominając autentyczne wydarzenia, dodając, że w wielu przypadkach korzystał też z biografii swoich znajomych i innych znanych mu osób. Opowiadał także o dramatycznych wyborach swojej rodziny o pozostaniu lub wyjeździe z Polski. Przy tym sypał anegdotami i kawałami jak z rękawa, toteż wielu jego pointom towarzyszyły gromkie oklaski. Rozmowie z Józefem Henem - pilnym obserwatorem dzisiejszej kultury i polityki - towarzyszyło czytanie fragmentów jego utworów "Pingpongisty" i opowiadań z "Oka Dajana", czego dokonali zarówno bohater wieczoru, jak i wybitni aktorzy: Jerzy Trela oraz Bożena Stachura.

Blisko dwugodzinne spotkanie z Józefem Henem zakończyło chóralne odśpiewanie przez publiczność "200 lat" z okazji imienin aktorki i urodzin aktora, bowiem nie godziło się śpiewać "Sto lat", gdy Józef Hen wszedł w 96. rok życia. 

Jerzy Trela jest aktorem teatralnym i filmowym. W 1969-1971 występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie, następnie do 2014 roku w Narodowym Starym Teatrze. Obecnie występuje w Teatrze STU. Jest wykładowcą PWST w Krakowie.

Bożena Stachura jest aktorką teatralną i filmową. Występuje w Teatrze Narodowym w Warszawie, gościnne w Teatrze Kamienica i Och-Teatrze. Zagrała rolę Beaty w filmie "Jak pies z kotem" w reżyserii Janusza Kondratiuka.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution