101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Będzie nowa hala Targów Kielce? [WIZUALIZACJE]

Data publikacji: 12.03.2019 15:44
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. Wystąpienie Andrzeja Mochonia

Posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta. Wystąpienie Andrzeja Mochonia
Kielce. 12.03.2019 / Fot. Robert Szumielewicz / Radio Kielce

Budowa nowej hali wystawienniczej o powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych oraz generalna przebudowa jednej z istniejących, to najważniejsze wyzwania inwestycyjne, które stawiają sobie Targi Kielce. Andrzej Mochoń, prezes spółki informował o tym podczas posiedzenia Komisji Rewizyjnej Rady Miasta.

Zaznaczył, że w ciągu ostatnich 10 lat, liczba ośrodków wystawienniczych w Polsce zwiększyła się dwukrotnie i chcąc pozostać atrakcyjnym dla wystawców niezbędna jest rozbudowa. Dodał, że obecnie, aby zabezpieczyć powierzchnie wystawiennicze na największe imprezy, wypożyczane są hale namiotowe. Jednorazowy koszt takiego przedsięwzięcia to 1 milion złotych.

Spółka ma gotowy projekt hali i pozwolenia na budowę. Problemem jest jednak finansowanie inwestycji, bo możliwości są ograniczone. Nie będzie można już skorzystać z pieniędzy unijnych. Obecne programy przewidują dofinansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– My z racji tego, że właścicielem jest samorząd, traktowani jesteśmy jako duże. Więc pozostają nam tylko środki własne, czyli wypracowane zyski oraz kredyt - wyjaśnia Andrzej Mochoń.

W ubiegłym roku, przychody Targów Kielce wyniosły 60 milionów złotych. Wypracowany zysk, to 7,5 miliona złotych, ale cała kwota została zwrócona właścicielowi, czyli miastu. Jeśli byłyby pieniądze na budowę hali, to inwestycja mogłaby rozpocząć się w październiku i zakończyć w ciągu 11 miesięcy, przed przyszłorocznym Międzynarodowym Salonem Przemysłu Obronnego. Szacunkowy koszt inwestycji, to około 40 milionów złotych. Hala zabezpieczyłaby potrzeby spółki na kilkanaście lat.

Od października, targom przybędzie dodatkowe źródło dochodów, ponieważ kończy się pięcioletni okres trwałości projektu współfinansowanego ze środków unijnych. Do tej pory płatne mogły być tylko imprezy wystawiennicze i konferencje.

– Teraz będziemy mogli organizować np. koncerty komercyjne. Chcielibyśmy z naszego ośrodka kongresowego zrobić liczący się w tej części Polski ośrodek, w którym odbywają się atrakcyjne koncerty – zaznaczył Andrzej Mochoń.

Rocznie w Targach Kielce odbywa się 75 imprez wystawienniczych. W ubiegłym roku odwiedziło je 276 tysięcy osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution