101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Ewa Lipska odwiedziła Kielce

Data publikacji: 13.03.2019 06:44 / Data aktualizacji: 14.03.2019 07:02
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze
Ewa Lipska

Ewa Lipska
Fot. wikipedia

„Pamięć operacyjna” - tak zatytułowane spotkanie z Ewą Lipską odbyło się w ramach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji w Kielcach, zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, pod hasłem "Dialog przeciw nienawiści".

Ostatni tomik wierszy "Pamięć operacyjna" z 2017 roku, który był przyczynkiem do festiwalowego spotkania z autorką, jest określony jako dużo bardziej zaangażowany społecznie niż wcześniejsze, bo właśnie rozmaitym niepokojom poświęcona jest spora część zgromadzonych utworów.

Lipska pisze w nich o „czasach bijących na alarm” oraz o kondycji ludzi, którzy „zjadają miłość, wypluwają pestki” i obserwują, jak „nadchodzi awaria świata”. Opisując współczesność, poetka nie unika, wciąż rzadko stosowanego w wierszach, języka nowych technologii, mówiąc o mediach społecznościowych, DNA, wykrywaczach kłamstw. 

Zgromadzone w „Pamięci operacyjnej” utwory są oszczędne w formie, a jednocześnie pełne malarskich metafor, zaskakujących animizacji i antropomorfizacji. 

Ewa Lipska, uważana za jedną z najwybitniejszych współczesnych polskich poetek. Zadebiutowała tomem poetyckim "Wiersze" w 1967 roku, a potem ukazały się jej 33 książki poetyckie. Swoje utwory publikowała też m.in. w „Życiu Literackim” i „Dzienniku Polskim”. 

Ewa Lipska pisze także felietony i teksty piosenek wykonywane m.in. przez Annę Szałapak, zespół Skaldowie, Marka Grechutę, czy Grzegorza Turnaua. Jest członkiem polskiego i austriackiego PEN Clubu, członkiem założycielem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989) i Polskiej Akademii Umiejętności.

Lipska to laureatka wielu prestiżowych nagród literackich: Nagrody im. Andrzeja Bursy, Nagrody Kościelskich, PEN-Clubu, a także innych (np. „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, "Złotego Krzyża Zasługi", czy doktoratu honoris causa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach). Kilkakrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Jej wiersze są tłumaczone na wiele języków obcych i cieszą się wielkim uznaniem czytelników i krytyków. Poetka mieszka i pracuje w Krakowie.

Na kieleckim spotkaniu Ewa Lipska przyznała, iż wprawdzie jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, ale na szczęście dla malarstwa polskiego nie maluje.

Opowiadała też o swoich mistrzach literackich i znaczących w jej życiu lekturach. Dzieliła się także refleksjami o permanentnie w rozmaitych okresach jego istnienie zagrożeniach świata, dodając, że właściwie zmienia się tylko jego scenografia. Kryzysy pozostają takie same.

Spotkanie z poetką zakończyła publiczność czytaniem jej wierszy, nie tylko z ostatniego tomiku.   

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution