101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Włoski specjalista od leczenia traumy i depresji gościem kieleckiej uczelni

Data publikacji: 13.03.2019 14:17
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Profesor Marco Pagani na UJK. Wykład włoskiego neurologa

Profesor Marco Pagani na UJK. Wykład włoskiego neurologa
Kielce. 13.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Profesor Marco Pagani, wybitny specjalista w diagnozowaniu i leczeniu chorób neurologicznych i psychicznych był gościem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Włoski naukowiec wygłosił wykład dla studentów dotyczący zmian mózgu pod wpływem psychoterapii. Przykładem była nowatorska terapia EMDR, która polega na stymulowaniu szybkich ruchów gałek ocznych, co przekłada się na fizjologiczną reakcję mózgu. W ten sposób można leczyć na przykład depresję i syndrom stresu pourazowego.

Profesor Marco Pagani uważa, że największym wyzwaniem przed jakim staną studenci wydziału lekarskiego i nauk o zdrowiu UJK jest indywidualizacja terapii. 

- Przyszłość medycyny będzie wymagała zrozumienia procesów molekularnych powodowanych przez chorobę. Ale każdy z nas jest inny, ma inny organizm, stąd ta sama choroba powinna być leczona nieco inaczej. I to właśnie dostosowanie terapii do każdego pacjenta jest największym wyzwaniem, które w przyszłości postawi medycyna przed lekarzami - twierdzi Marco Pagani.

Profesor Monika Szpringer, prorektor do spraw kształcenia i studentów w UJK podkreśla, że kielecka uczelnia stara się być rozpoznawalna na świecie, a co ważne sama ma też wiele do zaoferowania zagranicznym naukowcom.

- Bardzo nam zależy na umiędzynarodowieniu, na tworzeniu międzynarodowych zespołów badawczych. Uznani naukowcy mogą przekazać nam bardzo wiele cennej wiedzy, ale my też mamy wiele badań o randze światowej, które chcemy prezentować. Chcemy się rozwijać - podkreśla profesor Monika Szpringer.

Oprócz studentów wydziału lekarskiego i nauk o zdrowiu, wykładu profesora Marco Paganiego słuchali też studenci psychologii.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution