101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Interwencja: urzędnicy w sporze, a mieszkańcy czekają

Data publikacji: 13.03.2019 15:12
Autor: Robert Szumielewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Program Interwencja

Program Interwencja
Kielce. 13.03.2019 / Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Mieszkańcy bloków przy ulicy Wielkopolskiej w Kielcach korzystają z prowizorycznego parkingu. To teren pokryty wystającymi kamieniami i błotem. Działka sąsiadująca z ulicą Poleską należy do miasta. Wygląda fatalnie, a ratusz nie ma pieniędzy na uporządkowanie i zagospodarowanie terenu, który należy do miasta.

Posłuchaj Interwencji:

To było tematem interwencji Radia Kielce i TVP3 Kielce. Jak mówią mieszkańcy nie wiadomo, który wydział jest za to odpowiedzialny, bo przerzucana jest odpowiedzialność. Dlatego w programie nie pojawili się urzędnicy, mimo, że byli zapraszani.

O przerzucaniu się kompetencjami słyszała również przewodnicząca Komisji Finansów Publicznych Rady Miasta Katarzyna Kwietniak, ale jak powiedziała wkrótce powinno to zostać rozwiązane. Jej zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie inicjatywy lokalnej, na którą w tym roku w budżecie przeznaczone jest 600 tysięcy złotych. W tym przypadku mieszkańcy ponoszą  30, a nawet 20 procent kosztów inwestycji, resztę pokrywa miasto. Zaznaczyła, że obecny budżet został przygotowany przez poprzedniego prezydenta. 

Małgorzata Haba - Kochańska reprezentująca Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej powiedziała, że mieszkańcom były przedstawiane różne możliwości, w tym m.in. utworzenie inicjatywy lokalnej oraz wydzierżawienie terenu, za co opłata wynosi złotówkę plus w tym przypadku 200 złotych rocznie podatku od nieruchomości. Nie było jednak zainteresowania. Dodała, że opracowano kosztorys wyłożenia tego ternu terenu płytami ażurowymi, który wyceniono na 90 tysięcy złotych. Czeka na odpowiedź urzędników. Było zapewnienie, że zostanie to uwzględnione w tegorocznym budżecie. Na odpowiedź czekają też trzy inne tego typu sprawy. 

Mieszkańcy są podzieleni. Twierdzą, że to teren miasta i to władze miasta powinny o niego zadbać, bo czekają na to 40 lat. Część jednak składnia się ku inicjatywie lokalnej i są gotowi ponieść część kosztów. Być może uda się dojść do kompromisu. Konflikt kompetencji powinna zakończyć nowa struktura organizacyjna urzędu miasta. Według zapowiedzi ma być gotowa do 15 marca. Czy będzie...? Raczej wątpliwe. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution