101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowoczesny oddział przeciwgruźliczy powstanie w Świętokrzyskiem

Data publikacji: 13.03.2019 15:47
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Oddział chirurgii klatki piersiowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze obchodzi 30lecie istnienia. Na zdjęciu Youssef Sleiman dyrektor szpitala

Oddział chirurgii klatki piersiowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze obchodzi 30-lecie istnienia. Na zdjęciu Youssef Sleiman, dyrektor szpitala
Czerwona Góra. 13.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Pulmonologii może już wkrótce powstać w Czerwonej Górze. Bazą dla nowej placówki ma być Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. W skład lecznicy, której budowa ma się rozpocząć w tym roku wejdą dwa oddziały: przeciwgruźliczy i chirurgii klatki piersiowej - informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala.

Oddział chirurgii klatki piersiowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze obchodzi 30-lecie istnieniaCzerwona Góra. 13.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

- Te oddziały będą przeniesione z dotychczasowego budynku. Jedno piętro będzie przeznaczone wyłącznie dla pacjentów z gruźlicą. Będą oni całkowicie odizolowani od innych chorych, by nie stwarzali zagrożenia epidemiologicznego. Natomiast oddział chirurgii klatki piersiowej będzie przeniesiony na inne piętro i podzielony na dwie części - zakaźną i niezakaźną. To poprawi komfort leczenia pacjentów, ale także ich bezpieczeństwo - wyjaśnia dyrektor Youssef Sleiman.

Dzięki budowie Świętokrzyskiego Centrum Pulmonologii, na oddziałach płucnych przybędzie 37 łóżek, natomiast powierzchnia oddziału chirurgii klatki piersiowej zwiększy się prawie o połowę.

Oddział chirurgii klatki piersiowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze obchodzi 30-lecie istnienia. Był pierwszym w regionie, gdzie prowadzone było leczenie chirurgiczne chorób onkologicznych układu oddechowego i górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Jak informuje Grzegorz Garbas, kierownik oddziału, ważnym wydarzeniem w życiu tej jednostki w szpitalu było otwarcie nowoczesnego bloku operacyjnego dostępnego przez całą dobę. W ubiegłym roku lekarze wykonali na nim ponad 600 zabiegów torakochirurgicznych, czyli narządów klatki piersiowej.

- W ubiegłym roku na oddziale hospitalizowaliśmy około 2 tysięcy chorych, wykonaliśmy około 650 zabiegów oraz ponad 2 tysiące badań endoskopowych. Naszą dumą jest to, że ponad połowę zabiegów resekcji anatomicznych raka płuca w ubiegłym roku wykonaliśmy w technice małoinwazyjnej, w technice video. W tym roku ten wynik powinien być jeszcze lepszy - dodaje Grzegorz Garbas.

Jak przypomniał podczas uroczystości senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze, to jedyna w regionie lecznica pulmonologiczna.

- Szpital w Czerwonej Górze od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i dobrą opinią wśród pacjentów. To m.in. zasługa zatrudnionej tu kadry i lekarskiej i pielęgniarskiej, ale także zasługa zarządzających tą lecznicą. Szpital może korzystać z pomocy środków zewnętrznych i bardzo dobrze tę możliwość wykorzystuje, pozyskując pieniądze chociażby z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że ta perełka na mapie naszego regionu będzie się dalej tak rozwijała, jak dotychczas - stwierdził Krzysztof Słoń.

W ostatnich latach Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze zmodernizował dział endoskopii oraz zakupił nowoczesny sprzęt m.in. na blok operacyjny.

Budowa nowego - Świętokrzyskiego Centrum Pulmonologii kosztować będzie około 20 milionów złotych.

Oddział chirurgii klatki piersiowej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze obchodzi 30-lecie istnieniaCzerwona Góra. 13.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution