101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Zabytkowe obrazy cudem uratowane w skalbmierskiej kolegiacie

Data publikacji: 13.03.2019 18:00
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Skalbmierz. Parafia świętego Jana Chrzciciela

Skalbmierz. Parafia świętego Jana Chrzciciela
Skalbmierz. 13.03.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W kolegiacie w Skalbmierzu prowadzone będą kolejne prace renowacyjne, tym razem w północnej części zakrystii. Obecnie parafia złożyła wniosek do konserwatora. Po otrzymaniu 50-procentowej dotacji prace mogłyby rozpocząć się w czerwcu, a zakończyć w listopadzie tego roku. Koszt tej inwestycji sięga 80 tysięcy złotych.

Ksiądz Marian Fatyga, proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu informuje, że odnowione mają zostać m.in. XVIII-wieczne szafki, kredensy, czy rzeźby, które na skutek szkodników, temperatury, wilgoci uległy zniszczeniu. Jak dodaje, niektórych elementów nie da się już uratować, trzeba je odtworzyć.

- Niektóre obrazy były tak bardzo zniszczone, że praktycznie fragment po fragmencie trzeba było je łączyć i przyklejać na tzw. włókno węglowe, żeby na nowo odtworzyć całość tej struktury. Udało się cudem te wszystkie obrazy uratować i na nowo umieścić w zapleckach zakrystii – podkreśla ksiądz Marian Fatyga.

Zaznacza, że w planach konserwatorskich jest także renowacja pochodzących z XVII wieku metalowych drzwi – zarówno głównych wejściowych od strony zachodniej i drzwi od tzw. kruchty północnej. Są bardzo zniszczone.

- Kosztorys wykonawcy wynosi również w granicach 80 tysięcy złotych. Jeśli uda nam się pozyskać pieniądze to również te metalowe drzwi z przepięknymi elementami metalowymi lilijek czy płaskorzeźb byłyby odnawiane – tłumaczy ksiądz.

Proboszcz parafii świętego Jana Chrzciciela nie ukrywa, że robi wszystko, aby kościół stał się na nowo kanonią, czyli czwartym kościołem co do ważności w Diecezji Kieleckiej. Od kilkunastu lat kolegiata skalbmierska wraz z otoczeniem sukcesywnie nabiera nowego blasku. W 2015 roku został odnowiony ołtarz z pierwszej połowy XVII  wieku „Ukrzyżowanie” i 18 obrazów z życia Matki Bożej i Pana Jezusa. Zaś w latach 2016 - 2018 zostały odnowione poszczególne trzy części drewnianego wyposażenia zakrystii.

Ponadto za prawie milion złotych zostały odnowione tzw. stalle barakowe z XVIII wieku, przełożenie fundamentu i posadzki, trzy boczne ołtarze, ocieplenie całego sklepienia, boazeria przy głównym ołtarzu od strony północnej oraz chrzcielnica.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution