101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Popcorn nie tylko w kinie

Data publikacji: 13.03.2019 19:53
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Spektakl prawie równo

Spektakl ≈[prawie równo]
Kielce. 13.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Jak smakuje popcorn… w teatrze ? O tym będą mogli przekonać się widzowie spektaklu „Prawie równo”, który w najbliższą sobotę, 16 marca będzie miał swoją prapremierę w Teatrze imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Przedstawienie będzie pierwszą w Polsce realizacją tekstu "Almost equal to" szwedzkiego autora Jonasa Hassena Khemiriego, laureata szwedzkiej August Prize za najlepszą książkę roku. Sztuka w reżyserii Uny Thorleifsdottir, która jest znaną i cenioną w Islandii reżyserką teatralną, ma opowiadać o tym, jak współczesna forma kapitalizmu zawłaszcza nasze życie.

- Ten spektakl jest o ludziach, którzy starają się odnaleźć w systemie kapitalistycznym, konsumpcjonizmie. Sztuka pokazuje, jak przez funkcjonowanie w takich systemach ludzie widzą samych siebie oraz jak postrzegają szczęście. Spektakl porusza także problem samego teatru i tego, czego widzowie od nas, twórców, oczekują – mówi reżyserka.

Integralną częścią spektaklu ma być sprzedaż popcornu - informuje Paulina Drozdowska, specjalista do spraw marketingu w teatrze Żeromskiego. – To nie jest tak, że wprowadzamy na stałe ten element i zamieniamy się w kino. Popcorn w teatrze jest ściśle związany z prezentowaną sztuką – z konsumpcjonizmem, popkulturą i dobrą zabawą. Zapytamy, czy wartość zabawy możemy przeliczyć na pieniądze – mówi.  

Paulina Drozdowska dodaje, że w czasie premiery zostanie przeprowadzona także loteria fantowa. Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane na wsparcie schroniska dla osób bezdomnych w Komórkach, w gminie Daleszyce. Loteria to także nawiązanie do sztuki – inwestycja pomaga wygrywać i spełniać marzenia.

Muzykę do spektaklu przygotowuje popularny nie tylko w Islandii Gisli Galdur Thorgeirsson – muzyk, założyciel i członek grupy the Trabant, za scenografię, kostiumy i światła odpowiada Mirek Kaczmarek.

Premierze, która odbędzie się w sobotę, 16 marca o godzinie 19, towarzyszyć będą pokazy w Kinie Fenomen. Te trwać będą przez cały weekend, aż do poniedziałku. W niedzielę po godzinie 16 zaplanowano spotkanie z Uną Thorleifsdottir.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution