101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nie żyje Leopold Kozłowski, kompozytor i pianista

Data publikacji: 13.03.2019 20:56
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Leopold Kozłowski
Chmielnik / Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zmarł Leopold Kozłowski, wybitny kompozytor związany z Chmielnikiem. – Choć był muzykiem wielkiej klasy, nie zachowywał się jak gwiazda – wspomina Agnieszka Dziarmaga, kierownik Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.

- Był przeuroczym i przesympatycznym człowiekiem, opowiadał dowcipy. Był ciepłym człowiekiem w typie dawnego klezmera – wspomina.

Leopold Kozłowski zmarł we wtorek, 12 marca. Był kompozytorem, pianistą  dyrygentem, kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy. Skomponował muzykę do kilku filmów, w tym do „Austerii” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza oraz muzykę getta do "Listy Schindlera" Stevena Spielberga. W listopadzie 2018 roku świętował stulecie urodzin.

Leopold Kozłowski pochodził z żydowskiej rodziny z tradycjami muzycznymi. Honorowy Obywatel Chmielnika kilkakrotnie gościł w mieście podczas Spotkań z Kulturą Żydowską, zazwyczaj z grupą przyjaciół muzyków i z rodziną. Mawiał: - Straciłem moje Przemyślany, ale mam Chmielnik, żyjcie 120 lat i zapraszajcie mnie na urodziny.

Leopold Kozłowski podarował Świętokrzyskiemu Sztetlowi wiele osobistych pamiątek, które można oglądać w sali noszącej jego imię. Życie i twórczość Leopolda Kozłowskiego stały się tematem amerykańskiego filmu „The Last Klezmer”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution