101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Z Michałem Rusinkiem o mowie (bez) nienawiści

Data publikacji: 14.03.2019 07:10 / Data aktualizacji: 15.03.2019 06:16
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Kultura
Komentarze

04.07.2018 Kielce. 72. rocznicy pogromu kieleckiego. Złożenie kwiatów przy kamienicy przy ulicy Planty 7/9
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spotkanie z Michałem Rusinkiem ph. „Mowa (bez) nienawiści i Wisława Szymborska” odbyło się w ramach Festiwalu Czytelniczego Literatury Faktu i Poezji w Kielcach, zorganizowanego przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego, pod hasłem "Dialog przeciw nienawiści".

W ostatnim czasie podczas dyskusji wokół „mowy nienawiści”, która wróciła po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, często przywoływano wiersz „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej: „Spójrzcie, jak wciąż sprawna, jak dobrze się trzyma w naszym stuleciu nienawiść…”. Stąd obecność Michała Rusinka, wieloletniego sekretarza poetki i znawcy jej twórczości, który szerzej przedstawił to, jak noblistka patrzyła na postawę, która „sama rodzi przyczyny, które ją budzą do życia”, a „jeśli zasypia, to nigdy snem wiecznym”. 

Spotkanie otworzył ten wiersz w interpretacji Magdaleny Smalary, który skomentował Michał Rusinek. Podczas wieczoru aktorka przedstawiła licznie zgromadzonej publiczności jeszcze kilka wierszy poetki, które także komentował wieloletni sekretarz Szymborskiej.

Poza tym Michał Rusinek podkreślał, iż mowa człowieka w jej zaraniu nienawiści nie służyła, przyszła dopiero później. Dodał też, że słowo „hejtować” ma umniejszyć jej wagę i złagodzić jej wymiar. Dyskusja oponentów, bowiem, powinna być wymianą argumentów, nawet walką poglądów, ale nie wolno w niej obrażać dyskutantów, ani ich poniżać, a nawet pozbawiać godności. 

Dr Michał Rusinek to literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Przez 6 lat pełnił rolę sekretarza Wisławy Szymborskiej. Adiunkt w Katedrze Teorii Literatury na Wydziale Polonistyki UJ. Kieruje fundacją opiekującej się spuścizną Wisławy Szymborskiej. Jest on też autorem tekstu „Mowa (bez) nienawiści”, który został opublikowany na łamach magazynu psychologicznego „Charaktery”. 

Magdalena Smalara jest aktorką teatralną i filmową. Od 2002 roku występuje w Teatrze Polskim w Warszawie. Twórczyni widowiska „Wszędzie jest wyspa TU”, zbudowanego z wierszy Wisławy Szymborskiej.

Po spotkaniu Michał Rusinek podpisywał swoje książki, także te dla dzieci. Kolejne spotkanie festiwalowe, tym razem, filmowe, w najbliższą niedzielę.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution