101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Krótsze kolejki na ważne badania i operacje

Data publikacji: 14.03.2019 08:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Małgorzata Kiebzak dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ
Kielce. 14.03.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Od 1 kwietnia tego roku badania tomografem komputerowym oraz rezonansem magnetycznym, a także operacje usunięcia zaćmy będą finansowane przez NFZ bez żadnych limitów. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększy kontrakty poszczególnych placówek proporcjonalnie do wartości wykonanych świadczeń.

Jak powiedziała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału funduszu - oznacza to, że szpitale i przychodnie otrzymają pieniądze za wszystkie wykonane  badania i operacje. Dzięki temu powinny się zmniejszyć kolejki pacjentów oczekujących na diagnozę.

Jak zauważyła gość Radia Kielce w  naszym regionie chorzy i tak oczekują na badanie stosunkowo krótko w porównaniu do innych województw. Obecnie na rezonans magnetyczny, czy tomograf komputerowy w pilnych przypadkach oczekuje się od 2 do 3 tygodni a stabilnych przypadkach do 3 miesięcy. Są także jednostki gdzie badanie można wykonać w ciągu kilku dni. Aby jednak jeszcze zwiększyć dostępność tych świadczeń NFZ ogłosi konkurs dla  podmiotów  z powiatu jędrzejowskiego .

Pacjenci będą mogli także skorzystać z dodatkowych pieniędzy na leczenie zaćmy. Dzięki ubiegłorocznemu dofinansowaniu w wysokości 5,5 mln złotych na operacje czeka się maksymalnie około 5 miesięcy. Wyjątek stanowią bardziej skomplikowane zabiegu które wymagają opieki szpitalnej.

W ubiegłym roku na badanie rezonansem magnetycznym trzeba było czekać 48 dni, podczas gdy obecnie około 40 dni. Średnio Polacy na rezonans czekają 97 dni. W największej lecznicy w regionie, czyli Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, na tomograf pacjenci czekają około 21 dni.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution