101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowy opat jędrzejowskiego klasztoru cystersów

Data publikacji: 14.03.2019 11:55 / Data aktualizacji: 15.03.2019 06:30
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Ewa Pociejowska i ojciec Rafał Ścibiorowski - nowy opat klasztoru cystersów
14.03.2019 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Ojciec Rafał Ścibiorowski został wybrany nowym opatem klasztoru cystersów w Jędrzejowie. Zastąpił ojca opata Edwarda Stradomskiego, który funkcję tę pełnił przez 22 lata. W imieniu generała zakonu wyborom przewodniczył ojciec Piotr Chojnacki, opat klasztoru cystersów w Mogile. W wyborach wzięło udział 19 zakonników.

- Kandydat na opata musiał spełnić kilka warunków, m.in. być pięć lat po ślubach wieczystych, mieć święcenia kapłańskie, skończone 30 lat i nie więcej niż 75 lat - poinformował ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru cystersów Jędrzejowie.

Jak dodał, już w czwartek ojciec Rafał kanonicznie objął urząd opata. Jego publicznym dopełnieniem będzie obrzęd benedykcji, czyli ceremonia liturgiczna, w której biskup wyprasza łaski potrzebne przyszłemu przełożonemu, który zgodnie z prawem powinien być zorganizowany w przeciągu 2-3 miesięcy od wyborów. Do dnia benedykcji opackiej nowy opat może korzystać tylko z krzyża pektoralnego na piersiach, natomiast w trakcie benedykcji dostanie pastorał, czyli symbol władzy pasterskiej, pierścień, jako znak zaślubin ze wspólnotą i klasztorem oraz mitrę, czyli uroczyste nakrycie głowy stosowane w liturgii.

Ojciec Rafał Ścibiorowski - nowy opat klasztoru cystersów14.03.2019 / Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Nowy opat ojciec Rafał Ścibiorowski w rozmowie z Radiem Kielce nie ukrywał, że wybór współbraci jest dla niego dużym zaskoczeniem. Jak mówił, nie spodziewał się, że wspólnota obdarzy do tak dużym szacunkiem i tak wielkim kredytem zaufania. Dodał, że wielkim zobowiązaniem dla niego będzie prowadzenie współbraci, przeżywanie codzienności w wymiarze duszpasterstwa, a także uświęcenie ludzi przez postać błogosławionego Wincentego Kadłubka. Jeżeli chodzi o plany na przyszłość zaznaczył, iż musi zapoznać się z funkcją administracyjną przełożonego klasztoru oraz z wyzwaniami i zobowiązaniami, jakie przed nim stoją.  

- Będę chciał kontynuować sferę duchowości naszych ojców założycieli oraz będę starał się, aby w klasztorze konturowane były prace remontowe i starał się o podniesienie klasztoru do rangi Bazyliki Mniejszej - mówił opat Rafał Ścibiorowski.

Opat Rafał Ścibiorowski ma 39 lat, pochodzi z Żarczyc Małych w gminie Małogoszcz. Święcenia kapłańskie przyjął 9 lat temu, natomiast w zakonie cysterskim jest od 22 lat.

W tym roku mija 30 lat od podniesienia klasztoru do rangi opactwa. Pierwszym opatem klasztoru cystersów w Jędrzejowie został ojciec Paweł Lubański. Zgodnie z planem wybory odbywają się raz na 10 lat.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution