101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Sienkiewicz nie tylko pisał. Jego dzieło zobaczymy w Oblęgorku

Data publikacji: 14.03.2019 13:04
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
Oblęgorek. 20.10.2017 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Muzeum Narodowe w Kielcach kupiło nieznany dotąd obraz namalowany przez polskiego pisarza i noblistę Henryka Sienkiewicza. Instytucja nabyła go od prywatnego właściciela, który zadzwonił z ofertą sprzedaży dzieła. Dotąd znane były jedynie szkice pisarza do znanych powieści. Nikt nie wiedział o istnieniu obrazu - mówi Urszula Kinder, rzecznik prasowy muzeum.

- Pierwszy znany obraz Henryka Sienkiewicza nosi tytuł „Wenecja”. Obraz został namalowany olejem na tekturze. Badania potwierdzają, że sygnatura pisarza, nie budzi zastrzeżeń co do autentyczności - dodaje Urszula Kinder.

Obraz kosztował około 60 tysięcy złotych. Trafi do Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, gdzie będzie go można oglądać od września. Kierownik instytucji Łukasz Wojtczak podkreśla, że obraz otwiera drogę do poznania noblisty z innej strony: nie tylko jako pisarza, społecznika i patriotę, ale także malarza.

Henryk Sienkiewicz - WenecjaFot. Muzeum Narodowe w Kielcach

- Obraz jest nieduży, ma 21 na 27 centymetrów. Przedstawia gondolę wenecką, która płynie po słynnym kanale Grande, na tle charakterystycznych, weneckich kościołów. Takie działo mogło wyjść spod ręki Sienkiewicza, bo pisarz bardzo lubił Włochy i często bywał w Wenecji. Miał też wielu przyjaciół wśród malarzy - mówi Łukasz Wojtczak.

Przed zakupem obraz poddano szczegółowym badaniom m.in. podczerwienią. Wykazały one m.in., że pod malowidłem znajdują się szkice, charakterystyczne dla Sienkiewicza. Obraz to jedno z dwóch dzieł kupionych w ostatnim czasie przez Muzeum Narodowe w Kielcach, dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Drugi obraz to „Pejzaż z rzeką” autorstwa Józefa Szermentowskiego, zakupiony za 112 tysięcy złotych - dodaje Urszula Kinder.

- To obraz malowany olejem na płótnie. Jest  jednym z najbardziej wybitnych dzieł Józefa Szermentowskiego - mówi Urszula Kinder.

Józef Szermentowski - Pejzaż z rzekąFot. Muzeum Narodowe w Kielcach

Oba obrazy po raz pierwszy zostaną pokazane na konferencji prasowej latem. Dla zwiedzających będą dostępne od września. Wiąże się to z terminem otwarcia po remoncie Galerii Malarstwa Polskiego.

Prace remontowe zakończą się w czerwcu. We wrześniu Galeria zostanie ponownie udostępniona zwiedzającym. Jak informowaliśmy, w ramach remontu wymienione zostaną systemy: antywłamaniowy i przeciwpożarowy. Odświeżona zostanie też elewacja, malowidła ścienne i stropy. Pojawią się także nowe ekrany i oświetlenie. Prace będą kosztować ponad milion sześćset tysięcy złotych.

W czasie remontu kieleckie zbiory malarstwa są prezentowane na wystawie czasowej w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, gdzie cieszą się dużym zainteresowaniem. W 2018 roku obejrzało je ponad dwadzieścia tysięcy dwieście osiemdziesiąt osób.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution