101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Andrzej Grabowski deklamował wiersze w kieleckiej szkole

Data publikacji: 14.03.2019 14:37
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Kultura
Komentarze
Wizyta Andrzeja Grabowskiego w kieleckim Plastyku

Wizyta Andrzeja Grabowskiego w kieleckim "Plastyku"
Kielce. 14.03.2019 / Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Andrzej Grabowski, wybitny aktor filmowy i teatralny był dziś gościem w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Kielcach. Odcisnął swoją dłoń na ścianie sław szkoły i przysłuchiwał się zmaganiom uczniów „Plastyka” i młodzieży z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Szkoły rywalizowały w konkursie wiedzy o twórczości aktora.

Sam Andrzej Grabowski mówi, że Kielce kojarzą mu się przede wszystkim z występami w teatrze.

- Ja tutaj bardzo często bywałem. W latach siedemdziesiątych przez trzy i pół sezonu byłem w teatrze tarnowskim. Był on zarządzany przez wybitnego kielczanina, Ryszarda Smożewskiego. Bardzo często były wymiany, aktorzy z Kielc przyjeżdżali do Tarnowa, a my jechaliśmy do Kielc. Również później tu występowałem, na przykład w spektaklach Teatru STU - opowiada aktor.

Zdaniem Andrzeja Grabowskiego, kluczem do sukcesu artystycznego jest bycie sobą. Choć nie ukrywa, że popularność ma swoje złe strony, to fani zaczepiający aktorów na ulicy. Jak przyznał, nie przepada za tym. Ludzie myślą, że w rzeczywistości jestem taki jak Ferdynand Kiepski, czyli cały czas podpity, bezrobotny - mówi.

Paweł Fiałkowski wicedyrektor „Plastyka” mówi, że wizyta tak wybitnego aktora, może być inspiracją dla uczniów szkoły. Młodzi ludzie nie ukrywają, że Andrzej Grabowski jest jednym z ich ulubionych aktorów i cenią zarówno jego role teatralne jak i filmowe.

- Argan z „Chorego z urojenia”, tam jest po prostu popis komediowy, rola pana Andrzeja Grabowskiego. Majstersztyk. Cenimy go oczywiście też za kultową rolę Ferdynanda Kiepskiego. Na pewno kiedy oglądamy spektakle, czy też emocje prezentowane przez pana Andrzeja Grabowskiego, to pomaga nam w naszym działaniu twórczym - twierdzą uczniowie.

Andrzej Grabowski przygotował dla uczniów spektakl, podczas którego młodzi ludzie mogli usłyszeć wiersze Siergieja Jesienina, jednego z ulubionych poetów aktora.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution