101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Odpady alternatywnym sposobem na… ogrzewanie?

Data publikacji: 14.03.2019 14:57
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze


Fot. ZEC Starachowice

Odpady mogą posłużyć jako paliwo w starachowickim Zakładzie Energetyki Cieplnej. Spółka chce wybudować nowoczesny kocioł opalany surowcem z odzysku. To alternatywny sposób ogrzewania, który pozwoli zaoszczędzić pieniądze i pozbyć się śmieci.

Prezes ZEC-u Marcin Pocheć informuje, że nowa instalacja miałaby powstać przy obecnej ciepłowni, znajdującej się przy ulicy Ostrowieckiej. Proces spalania odpadów w specjalnym kotle prowadzony jest ze ścisłymi wymogami bezpieczeństwa ekologicznego. Trafiają tam śmieci, których nie można poddać recyklingowi, czyli zużyte ubrania, deski czy plastik. Spaliny są poddawane wielokrotnemu oczyszczaniu, a do atmosfery trafia głównie dwutlenek węgla.

Starachowicka instalacja ma być oparta na doświadczeniach z Oslo i Krakowa. Marcin Pocheć przytacza przykład Nowej Huty, gdzie przy podobnej instalacji umieszczone są pasieki z pszczołami, czyli owadami, które żyją tylko w czystym środowisku.

Koszt inwestycji szacuje się na około 50 milionów złotych, dlatego poszukiwane będą pieniądze zewnętrzne. Dofinansowania na taki cel nie przewidują unijne programy operacyjne, nadzieja w Funduszu Ochrony Środowiska. Jednocześnie instalacja przyniosłaby długotrwałe korzyści. Zakład kupowałby o 45 procent mniej miału. Jednocześnie powiat starachowicki byłby samowystarczalny pod względem utylizacji odpadów. Nie byłoby potrzeby ich składować i płacić za tę usługę.

Marcin Pocheć dodaje, że popioły i pył powstały w wyniku spalania są odbierane przez specjalistyczną firmę. Z kolei odpady, które będą potrzebne do spalenia, mają być składowane jako trzydniowy zapas w szczelnie zamykanych kontenerach.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution