101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nasz specjalista dołączy do zespołu zajmującego się transplantacją płuc

Data publikacji: 14.03.2019 15:12
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Na zdjęciu od lewej Youssef Sleiman  dyrektor szpitala w Czerwonej Górze Aleksandra Czarnecka  torakochirurg Grzegorz Garbas  kierownik oddziału chirurgii klatki piersiowej w Czerwonej Górze

Na zdjęciu (od lewej): Youssef Sleiman - dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, Aleksandra Czarnecka - torakochirurg, Grzegorz Garbas - kierownik oddziału chirurgii klatki piersiowej w Czerwonej Górze
14.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze będzie brał udział w przeszczepach płuc. Lecznica podpisała umowę w tej sprawie ze Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Jak informuje Youssef Sleiman, dyrektor szpitala w Czerwonej Górze, chirurg z tego szpitala będzie uczestniczył w wykonywanych w Zabrzu przeszczepach płuc u pacjentów z naszego regionu.

- Oprócz naszego lekarza, taki zespół składa się także z kardiochirurgów, których zapewni tamten szpital - wyjaśnia Youssef Sleiman.

Jak mówi dr Aleksandra Czarnecka, która w Zabrzu będzie wykonywała przeszczepy płuc u chorych ze Świętokrzyskiego, dzięki tej współpracy chorzy będą mogli być monitorowani przez cały czas, począwszy od przygotowania do przeszczepu aż do późniejszego leczenia i rehabilitacji po operacji.

- Będę dołączać do zespołu w trakcie zabiegu transplantacji płuc, wspomagać kardiochirurgów moją wiedzą z zakresu chirurgii klatki piersiowej. Będę też łącznikiem pomiędzy szpitalami – dodaje Aleksandra Czarnecka.

Maciej Urlik, kardiochirurg ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu przyznaje, że szpital w Czerwonej Górze cieszy się w Polsce dużym uznaniem, jako ośrodek pulmonologiczny, dlatego szpital w Zabrzu właśnie z nim postanowił podpisać umowę o współpracy.

- W Zabrzu rozwijamy program transplantacji płuc. Wiemy też, że ten region naszego kraju ma utrudniony dostęp do takich procedur, stąd nasze zainteresowania Czerwoną Górą. Poza tym, doktor Czarnecka odbywała w naszym centrum staż na kardiochirurgii i to ona zawiązała współpracę – dodał Maciej Urlik. 

W Polsce w ubiegłym roku wykonano 50 przeszczepów płuc, w tym 30 w Ośrodku Przeszczepiania Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution