101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Potężne rządowe wsparcie na budowę dróg

Data publikacji: 14.03.2019 17:36
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Kielce. Konferencja wojewody Agaty Wojtyszek ws. rządowego wsparcia w ramach Funduszu Dróg Samorządowych
14.03.2019 / Fot. kielce.uw.gov.pl

Wielkie pieniądze na budowę dróg. Wojewoda Agata Wojtyszek przedstawiła kryteria, jakie muszą spełnić samorządy, by otrzymać rządowe wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do województwa świętokrzyskiego trafiło na ten cel prawie 240 milionów złotych. W pierwszym naborze rozdanych będzie 180 milionów złotych. O fundusze mogą starać się gminy i powiaty z województwa świętokrzyskiego, z wyłączeniem Kielc.

Gminy pozyskają łącznie 108 milionów złotych, a powiaty 72 miliony złotych. Wartość dofinansowania inwestycji drogowej może wynieść nawet do 80 procent jej całkowitego kosztu.

- Kryteriów, które zadecydują o przyznaniu dofinansowania, jest pięć - informuje wojewoda.

- Najważniejsze z nich to wpływ zadania na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym - mówi.

Agata Wojtyszek dodaje, że wkrótce zostanie ogłoszona lista miejsc, które znajdą się w programie „Bezpieczni na 5+”. Jeśli planowana inwestycja drogowa na niej będzie, szanse na otrzymanie pieniędzy z Funduszu Dróg Samorządowych wzrosną.

Pod uwagę brane będzie także znaczenie planowanego zadania dla rozwoju spójnej sieci dróg publicznych, co oznacza, że lepiej oceniane będą te inwestycje, które zakładają połączenie mniejszej drogi z większą, zwłaszcza z drogą wojewódzką. Jak zaznaczyła wojewoda Agata Wojtyszek, ważne będzie także zwiększanie dostępności transportowej jednostek administracyjnych.  

- Chcemy zwrócić uwagę na obszary wiejskie, a więc drogi w całości zlokalizowane na wsiach, ale również nie zapominamy o miastach, które są zagrożone utraceniem swoich funkcji społeczno-gospodarczych - podkreśla wojewoda.

Dobrze oceniane będą także te drogi, które poprawiają dostęp do terenów inwestycyjnych. Wnioski można składać do 12 kwietnia.

W lipcu znany będzie limit pieniędzy na kolejne zadania drogowe, w tym wieloletnie. Na te przeznaczonych jest prawie 60 milionów złotych. 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O NABORZE WNIOSKÓW

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution