101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Manipulacja widzem i zabawa słowem na scenie WDK

Data publikacji: 14.03.2019 20:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Komentarze
Spektakl Teatru Młodego Aktora działającego przy Centrum Kultury w Jędrzejowie zatytułowany Próba czyli tiki i triki w teatrze

Spektakl Teatru Młodego Aktora działającego przy Centrum Kultury w Jędrzejowie, zatytułowany "Próba, czyli tiki i triki w teatrze"
Kielce. 14.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach znów otworzył swoje podwoje dla teatru amatorskiego. W czwartek, w sali kominkowej wystąpił Teatr Młodego Aktora, działający przy Centrum Kultury w Jędrzejowie. Artyści w wieku od 7 do 25 lat zaprezentowali spektakl zatytułowany „Próba, czyli tiki i triki w teatrze”.

Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest Ireneusz Ślusarczyk. Już na wstępie do widowiska zaznaczył, że sam nie wie, jaki będzie finał tego, co widzowie zobaczą na scenie.

- Spektakl jest bardzo dziwny. Wyjaśniamy tiki i triki, które służą do manipulacji widzem w teatrze. Robimy to na bieżąco, część rzeczy jest improwizowanych, z udziałem publiczności. Zobaczymy, co się wydarzy. Robimy wiele rzeczy od tradycyjnego teatru dramatycznego, po offowe formy, a ten spektakl powstał z tego powodu, że chodzi o zabawę słowem - wyjaśnił Ireneusz Ślusarczyk.

Żonglowanie wyrazami i konwencjami, a do tego wartka akcja i poczucie humoru. To niewątpliwe zalety przedstawienia.

Spektakl „Próba, czyli tiki i triki w teatrze” został zaprezentowany w ramach projektu Świętokrzyska Przestrzeń Teatralna. Jak podkreśla Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, cały ten obiekt stoi otworem dla aktorów-amatorów, pasjonatów teatru.

- Widzimy, że jest taka potrzeba, że w terenie zaczynają powstawać takie grupy i często te grupy kończą na jednym spektaklu u siebie, a myślę, że dobrze by było, gdyby ich trud mógł być powielony w kilku czy w kilkunastu miejscach - zaznaczył.

Jarosław Machnicki dodał, że chciałby, aby Wojewódzki Dom Kultury był nie tylko miejscem prezentowania się teatrów, ale też sferą wymiany kontaktów między artystami z różnych części regionu.

Dyrektor wyjaśnił też, że trwają rozmowy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, by obie instytucje połączyły siły, wspierając teatry szkolne, bo często animatorami teatrów amatorskich są nauczyciele, zaś aktorami - uczniowie.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution