101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Całodobowy gabinet ginekologiczny w Kielcach? Walczą o niego radne

Data publikacji: 15.03.2019 12:05
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

Urząd Miasta Kielce
Kielce. 12.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Grupa kieleckich radnych chce, by w Kielcach powstał całodobowy gabinet ginekologiczny. Radna Anna Kibortt wyjaśnia, że podobne miejsce stworzono trzy miesiące temu w Poznaniu, a w tym czasie z pomocy zatrudnionego tam lekarza skorzystało ponad 1200 kobiet, a u kilkunastu z nich lekarz zdiagnozował problemy onkologiczne.

- Można tam konsultować się zarówno w nagłych wypadkach, np. infekcji intymnych, jak również uzyskać receptę. Chciałybyśmy, żeby taką pomocą objęte były również osoby nieubezpieczone. Średni czas oczekiwania na wizytę w gabinecie ginekologicznym, to około 3 tygodnie. Natomiast my chciałybyśmy, aby w przypadkach pilnych pacjentki były przyjmowane bez kolejki, a w przypadkach doraźnych czas oczekiwania na taką wizytę, by nie przekraczał dwóch dni - dodaje Anna Kibortt.

Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia podkreśla, że dotychczas nikt nie zwracał się do funduszu z prośbą o uruchomienie w Kielcach całodobowego gabinetu ginekologicznego. Nie jest jednak powiedziane, że NFZ nie będzie finansował działalności takiego gabinetu.

- Takie zapytanie musimy przede wszystkim złożyć do wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie położnictwa i ginekologii. Jeżeli wyda pozytywną opinię i znajdą się chętni lekarze, wówczas zakupimy świadczenia, które będą realizowane w tym miejscu. Na pewno każdy gabinet, który jest czynny całą dobę, w jakimś stopniu odciąża szpitalny oddział ratunkowy lub izbę przyjęć. Jeżeli trafią tam kobiety, które będą mogły uzyskać pomoc i nie będą musiały jechać do szpitala, na pewno będzie to dobrodziejstwo dla naszych lecznic - dodaje Małgorzata Kiebzak.

Kieleckie radne stosowną interpelację złożyły już do prezydenta Kielc. Do uruchomienia całodobowych gabinetów ginekologicznych przymierzają się też inne miasta, m.in. Bydgoszcz, Wrocław i Warszawa.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution