101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Minister Kasprzyk zaapelował do młodych o pogłębianie wiedzy o AK

Data publikacji: 15.03.2019 13:54 / Data aktualizacji: 15.03.2019 15:22
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
I Forum Oświatowe Murawy Dobromierskie. Minister Jan Józef Kasprzyk szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

I Forum Oświatowe „Murawy Dobromierskie”. Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Dobromierz. 15.03.2019 / Fot. Mateusz Kaczmarczyk / Radio Kielce

Minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odwiedził region świętokrzyski. Wizyta była związana z pierwszym Forum Oświatowym „Murawy Dobromierskie”, organizowanym przez Zespół Szkół w Dobromierzu. Forum poświęcone było przede wszystkim tożsamości narodowej i pamięci o lokalnych bohaterach.

Minister Kasprzyk podał inicjatywę szkoły jako przykład właściwego podejścia w zachęcaniu młodych ludzi do zaznajamiania się z najnowszą, wyzwoleńczą historią kraju. Dodał, że poprzez  zdobywanie wiedzy o losach naszych przodków, młodzież ma możliwość nabycia także tożsamości narodowej, niezbędnej w budowaniu silnej społeczności, także lokalnej.

Przy okazji spotkania zaprezentowano także portal internetowy „mapa pamięci”, dzięki któremu można zapoznać się z miejscami upamiętniającymi historię żołnierzy Armii Krajowej w województwie świętokrzyskim.

Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, które współtworzyło portal, powiedział, że przy jego powstawaniu brano pod uwagę chęć dotarcia do młodego pokolenia za pośrednictwem nowoczesnych technologii. Jak dodał, portal pozwala odwiedzić miejsca w regionie świętokrzyskim, o których mogą nie wiedzieć nawet lokalni mieszkańcy.

Wizyta Jana Józefa Kasprzyka w Dobromierzu rozpoczęła się od spotkania z uczniami szkoły podstawowej im. Majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego. Młodzi ludzie byli mile zaskoczeni wizytą ministra. Jak mówią, jest on człowiekiem otwartym, potrafiącym ciekawie opowiadać o swojej pasji.

Po spotkaniu minister Kasprzyk odwiedził cmentarz w Dobromierzu, gdzie złożył wieniec na grobie jednego z żołnierzy „Hubala”. Odwiedził także uroczysko leśne „Krogulec”, gdzie w trakcie wojny stacjonowały oddziały partyzanckie Mieczysława Tarchalskiego pseudonim „Marcin”. Spotkanie zakończyło się nadaniem sztandarowi szkoły w Dobromierzu medalu „Pro Patria”.

Z miejscami pamięci powstańczej w regionie świętokrzyskim można zaznajomić się odwiedzając portal internetowy mapapamięci.net.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution