101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Już wkrótce GUM stanie się faktem

Data publikacji: 15.03.2019 14:01
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Teren gdzie ma powstać Urząd Miar i Wag

Teren gdzie ma powstać Urząd Miar i Wag
Kielce. 15.06.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Prace zmierzające do zbudowania w Kielcach kampusu badawczego Głównego Urzędu Miar nabierają tempa. Urząd zakończył trzymiesięczne negocjacje z projektantami i podpisał umowę na przygotowanie niezbędnych dokumentów. Do końca roku powstaną projekty budowlane laboratoriów, a w połowie przyszłego rozpocznie się budowa 25 obiektów badawczych.

Paweł Sarek, kierownik zespołu do spraw założeń architektonicznych przy budowie laboratoriów dodaje, że negocjacje nie były łatwe, ponieważ harmonogram prac jest bardzo napięty.

- Kampus ma być gotowy do 2023 roku. Postawiliśmy twarde warunki dla projektantów, dokumentacja musi być gotowa do końca roku. Obiekt jest bardzo skomplikowany, dlatego też, cena za projekt też musi być godna, opiewa ona na 4 miliony 160 tysięcy złotych - informuje Paweł Sarek

Jacek Mroczkowski, z Biura Projektowego BDM Architekci z Warszawy, które wygrało konkurs na opracowanie projektu podkreśla, że prace nad dokumentacją zaczęły się na długo przed zakończeniem negocjacji.

- Jest to projekt bardzo skomplikowany technologicznie, ale czujemy się do tego bardzo dobrze przygotowani pod każdym względem - zapewnia.

Główny Urząd Miar poszukuje już specjalistów do pracy w Kielcach. Chodzi przede wszystkim o mechatroników, fizyków, informatyków oraz chemików.

- Oczywiście trzon będą stanowić doświadczeni naukowcy z GUM, ale kierujemy też ofertę do młodych, ambitnych studentów i absolwentów uczelni wyższych. 20 marca odbędą się targi w Politechnice Świętokrzyskiej. W bieżącym roku będziemy oferować płatne staże w Głównym Urzędzie Miar, jak również staże zagraniczne w renomowanych instytutach metrologicznych na świecie - dodaje Paweł Sarek.

Ponadto, w maju ma się odbyć kolejne spotkanie zespołu konsultacyjnego do spraw rozwoju przemysłu województwa świętokrzyskiego. Gremium tworzą specjaliści z GUM i Politechniki Świętokrzyskiej.

- Spotkanie będzie kierowane do przedsiębiorców. Chcemy promować idee inwestowania przez sektor przedsiębiorstw w badania rozwój i innowacje szczególnie w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa świętokrzyskiego - informuje Paweł Sarek.

Laboratoria GUM, mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Będą zlokalizowane na 13-hektarowej działce, u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów. Grunt pod inwestycję przekazało miasto Kielce.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution