101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Firmy i zakłady otrzymują kolejne pieniądze za skup interwencyjny

Data publikacji: 15.03.2019 19:01
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Marek Kwitek poseł PiS

Marek Kwitek, poseł PiS
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rozpoczęła się wypłata drugiej transzy pieniędzy za skup interwencyjny jabłek. Gwarantowane przez rząd należności trafiają do firm skupujących owoce oraz do zakładów przetwórczych - poinformował poseł Marek Kwitek, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, który interweniował w tej sprawie.

Pieniądze otrzymują także przedsiębiorcy z rejonu sandomierskiego, który jest zagłębiem owocowym - podkreślił parlamentarzysta. - Chodzi przede wszystkim o zakłady przetwarzające jabłka na koncentrat owocowy, które za tę usługę miały otrzymać pieniądze. Z kolei koncentrat miał trafić do firmy Eskimos, która będzie go sprzedawać na rynku - dodał.

- Druga transza, to 10 milionów złotych - poinformował Marek Kwitek. Przypomniał jednocześnie, że w grudniu wypłacono już skupom pierwsze należności w wysokości 40 milionów. - Te 10 milionów i wszystkie faktury będzie musiał sprawdzić KOWR, ale myślę, że teraz będzie to przebiegać bardzo sprawnie. Wówczas rozpocznie się kolejna, trzecia transza, bo 10 milionów złotych nie zaspokoi potrzeb i zaległości, które powstały od grudnia - zaznaczył poseł.

Marek Kwitek podkreślił, że dzięki programowi interwencyjnemu sadownicy otrzymują wyższe ceny za owoce, nawet 30 - 35 groszy za kilogram. Jednak, jego zdaniem, błędem było zawarcie w umowach kontraktacyjnych zbyt krótkich terminów wypłaty. W istocie sadownicy muszą czekać na pieniądze nawet 60 dni, stąd opóźnienia.

Firma Eskimos oraz inne podmioty, prowadzące skup interwencyjny otrzymały kredyt z Banku Ochrony Środowiska, a jego gwarantem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Jak dodał poseł - opóźnienia wynikają także z konieczności dokładnej analizy faktur.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution