101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Beata Szydło: kolejne programy wejdą jeszcze przed wakacjami

Data publikacji: 15.03.2019 20:21
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Wizyta wicepremier Beaty Szydło w BuskuZdroju. Drugi od lewej Tomasz Pleban  wicestarosta kielecki Agata Wojtyszek  wojewoda świętokrzyski Beata Szydło  wicepremier rządu Andrzej Bętkowski  marszałek województwa świętokrzyskiego Tomasz Staniek  starosta opatowski i Sławomir Kopacz  wójt Bielin

Wizyta wicepremier Beaty Szydło w Busku-Zdroju. Drugi od lewej: Tomasz Pleban - wicestarosta kielecki, Agata Wojtyszek - wojewoda świętokrzyski, Beata Szydło - wicepremier rządu, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Tomasz Staniek - starosta opatowski i Sławomir Kopacz - wójt Bielin
Busko-Zdrój. 15.03.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Wicepremier Beata Szydło spotkała się z mieszkańcami Buska-Zdroju i samorządowcami województwa świętokrzyskiego. Mówiła o dotychczasowych osiągnięciach rządu oraz programach, które mają być wprowadzone w tym roku.

Beata Szydło w swoim wystąpieniu podsumowała dotychczasowe trzy lata rządu. Mówiła, że sztandarowym pomysłem było "500 plus", programy senioralne i społeczne, które przyczyniły się nie tylko do poprawy jakości życia rodaków, ale także poprawy stanu gospodarki. Jak przekonywała, dzięki wprowadzonym programom socjalnym zwiększyła się siła nabywcza Polaków.

- Programy społeczne stały się kołem napędowym polskiej gospodarki. Co roku do budżetów polskich rodzin trafia ponad 20 miliardów złotych z programu 500 plus. W ten sposób konsumpcja jest pobudzona, wzrasta polska gospodarka. To polski fenomen: potrafiliśmy połączyć programy społeczne z rozwojem gospodarczym - mówiła Beata Szydło.

Przekonywała jednocześnie, że w ciągu ponad trzech lat rząd sprawił, że państwo wraca do małych miejscowości. Wicepremier mówiła między innymi o przywracaniu posterunków policji w małych miejscowościach. Podkreśliła także, że rząd cały czas wsłuchuje się w potrzeby Polaków, czego przykładem, jej zdaniem, są kolejne programy rządowe, w tym między innymi tzw. "Piątka Kaczyńskiego".

Beata Szydło zadeklarowała, że jeszcze przed wakacjami wprowadzone zostaną: 13 emerytura oraz 500 plus na każde dziecko. Premier mówiła, że ich wdrożenie jest możliwe między innymi dzięki uszczelnianiu luki VAT-owskiej.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek stwierdziła, że aby wszystkie programy mogły być zrealizowane, potrzebna była silna drużyna, a na jej czele odpowiedni lider. Zdaniem wojewody, tą osobą była wicepremier Beata Szydło. Wojewoda podkreślała także, że Świętokrzyskie było jednym z pierwszych regionów, który zaczął wprowadzać programy rządowe. - Było to możliwe dzięki dobrej współpracy z samorządami i ciężkiej pracy naszych służb - mówiła Agata Wojtyszek.

Wojewoda przekonywała, że rząd wsłuchuje się w głos samorządów. Jako przykład podała programy zmierzające do poprawy stanu dróg gminnych. W tym roku na te inwestycje do województwa trafi 240 milionów złotych. W jej ocenie, to powinno zaspokoić większość potrzeb lokalnych samorządów.  

Wojewoda odniosła się także do nadchodzących wyborów do europarlamentu. - Pani premier zbudowała silną drużynę wojewodów. Jestem przekonana, że podobnie będzie w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego i Beata Szydło zbuduje silną i skuteczną drużynę w europarlamencie - powiedziała wojewoda.

Marszałek Andrzej Bętkowski mówił, że zarząd województwa rozpoczął prace nad opracowaniem nowej strategii. Zapewnił, że będzie ona zbieżna z planami rządowymi. Marszałek przekonywał, że nasz region musi nadrabiać zaniedbania sprzed lat i gonić inne regiony. Jedną z szans na rozwój Świętokrzyskiego jest pozyskanie jak największych funduszy w nowej perspektywie unijnej.

Andrzej Bętkowski dodał, że będzie to możliwe, kiedy w europarlamencie województwo będzie reprezentowane przez skutecznych polityków, do których zaliczył wicepremier Beatę Szydło.

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zaznaczyła, że wybory zadecydują o tym, jak będzie rozwijała się Unia Europejska

- Wybory pokażą, czy unia nadal będzie bazowała na tych wartościach, które legły u jej podstaw, które były wartościami ojców założycieli. Czy też będzie rozwijała się w niebezpiecznych kierunkach. Czy będzie to Europa ojczyzn, czy jedynie związku państw, w którym zatraca się kulturę narodów. Będziemy walczyć o wartości i Polskę, która wyraża wartości, z których Europa powinna być dumna, to między innymi solidarność europejska. Te wybory zadecydują, jak sprawy świętokrzyskie będą wybrzmiewały w unii czy będą miały dobrych ambasadorów w Brukseli  - mówiła Anna Krupka.  

Wiceminister pytana, czy na listach Zjednoczonej Prawicy z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego pojawi się jej nazwisko odpowiedziała, że decyzję w tej kwestii podejmie kierownictwo partii. - Otrzymałam pewne propozycje od kierownictwa partii i to ono oraz komitet polityczny będzie decydowało o listach. Na razie takie decyzje nie zapadły - powiedziała wiceminister.

Poseł Michał Cieślak podziękował Beacie Szydło za przyjęcie zaproszenia do Buska. Stwierdził, że ta część regionu boryka się z wieloma problemami i trzeba się o niego upomnieć w perspektywie polityki unijnej.

- Jest to ostatnia szansa, abyśmy upomnieli się o wyższe dopłaty dla rolników. Jest możliwość, aby to zrobić w nowej perspektywie budżetowej. Trzeba w tym uwzględnić małe gospodarstwa, które nie mogą konkurować z dużymi, które korzystają z efektu skali. Rolnicy z naszego regionu wykonują tę samą ciężką pracę - produkują zdrową żywność, a koszty utrzymania w stosunku do zarobków są znacznie większe. Dodatkowo unia dostrzega potencjał nie tylko z zakresu produkcji żywności, ale także funkcji społecznych małych rodzinnych gospodarstw, które utrzymują zaludnienie na obszarach wiejskich. Musimy to wykorzystać - powiedział parlamentarzysta.

Senator Krzysztof Słoń, odnosząc się do spotkania zauważył, że tylko synergia działań na szczeblach samorządowym, rządowym i europejskim może doprowadzić do sukcesu. Podkreślił, że rząd poprzez swoją politykę zrównoważonego rozwoju chce doprowadzić do wzrostu gospodarczego, zaczynając od najmniejszych miejscowości. Zaznaczył, że może w tym pomóc skuteczna polityka i silna reprezentacja w Brukseli.

- Rząd inwestuje w Polskę, w polskie rodziny, najmniejsze miejscowości. Ma to na celu wyrównanie szans i zrównanie zamożności Polaków z obywatelami krajów Europy Zachodniej. Nie ma unii bez Polski, zamierzamy wesprzeć struktury unijne silną reprezentacją parlamentarzystów skutecznie zabiegających o sprawy naszego kraju - powiedział senator Słoń.

Senator Jarosław Rusiecki stwierdził, że zbudowanie silnego zespołu w europarlamencie jest jednym z priorytetów. Zaznaczył jednocześnie, że by móc przygotować dobry program, rządzący nie zapominają o stałym kontakcie z mieszkańcami.

- Bezpośrednie spotkania z lokalnymi środowiskami pozwalają na aktualizację programów rządu i wprowadzanie zmian. Nasze województwo ma bardzo mocnego lidera. Podczas spotkania mieszkańcy mieli okazję wsłuchać się w nasze pomysły, a my do porozmawiania o lokalnych problemach. To bardzo ważne, aby współpracować, słuchać się nawzajem, bo tylko dzięki temu możemy skutecznie realizować potrzeby rodaków - powiedział parlamentarzysta.

Udział w spotkaniu brali także przedstawiciele samorządu. Wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz podkreślił, że rząd nie zrzuca odpowiedzialności na samorządy, ale wspiera je w realizacji kluczowych programów. Tak jest np. w przypadku programu 500 plus, na który gmina otrzymuje rocznie 9 milionów złotych, jest to niemal jedna trzecia budżetu gminy, który wynosi 36 milionów złotych. Samorządowiec zaznacza, że z programu korzysta ponad 1000 rodzin. Kolejnym z programów, który skutecznie pomaga rozwijać się gminie jest program dofinansowań do rozwoju infrastruktury drogowej i sportowej.

Spotkanie zorganizowano w domu uzdrowiskowym Marconi.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution