101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Maszerując świętowali imieniny Marszałka

Data publikacji: 16.03.2019 18:34
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Jędrzejów. I Jędrzejowski Marsz Imieninowy Józefa Piłsudskiego

Jędrzejów. I Jędrzejowski Marsz Imieninowy Józefa Piłsudskiego
Jędrzejów. 16.03.2019 / Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ponad 30 osób wzięło udział w Pierwszym Jędrzejowskim Marszu Imieninowym Józefa Piłsudskiego. Mieszkańcy miasta, strażacy OSP z Zagaja, uczniowie z Łysakowa, członkowie Camo Grup oraz kibice KS Naprzód Jędrzejów wyruszyli w 10-kilometrową trasę z parku podworskiego w Zagajach.

Następnie złożyli kwiaty na zbiorowej mogile żołnierzy biorących udział w bitwie nad Nidą w 1915 roku. Marsz zakończył się w Grudzynach, gdzie grupa jędrzejowska spotkała się z piechurami z Pińczowa.

Jak mówią burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek i pasjonat historii Marek Godlewski decyzja o zorganizowaniu jędrzejowskiego marszu zapadła rok temu, kiedy wzięli udział w rajdzie pińczowskim. Bogata historia związku marszałka Józefa Piłsudskiego z Ziemią Jędrzejowską, jak i historia walk frontowych w latach 1914-1916 zobowiązały ich do podjęcia się tego zadania. Marsz wyruszył z Zagaja - miejsca, gdzie stacjonowali ułani Władysława Beliny-Prażmowskiego oraz przebywał sam marszałek Piłsudski.

W I Jędrzejowskim Marszu Imieninowym Józefa Piłsudskiego udział wzięło kilkanaścioro uczniów wraz z nauczycielami ze Szkoły Podstawowej z Łysakowa. Jak mówiła Elżbieta Adamus, nauczyciel historii, uczestnictwo w marszu to podtrzymywanie tradycji regionalnej związanej z Ziemią Jędrzejowską.

- Młodzież mamy uczyć historii i patriotyzmu, więc należy to robić nie tylko słowem, ale również i przykładem - mówiła Elżbieta Adamus.

Swoim udziałem w marszu jędrzejowianin Andrzej Grzelec chciał przypomnieć Władysława Wydrzyńskiego - brata dziadka, najmłodszego ochotnika Legionów, do których wstąpił mając 16 lat. Jak mówi - grób żołnierza znajduje się na cmentarzu w Mierzwinie. Chce na nim złożyć wiązankę kwiatów.

Finał I Jędrzejowskiego Marszu Imieninowego Józefa Piłsudskiego odbył się w Grudzynach, przy dworku, w którym stacjonował sztab Józefa Piłsudskiego.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution