101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Filmowy maraton z reżyserem

Data publikacji: 16.03.2019 21:31
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Kultura
Komentarze

Starachowice. Spotkanie z reżyserem Marcinem Janosem-Krawczykiem. Na zdjęciu Marcin Janos-Krawczyk i Anita Utnik-Wawrzczak
Starachowice. 16.03.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W starachowickim Kinie Kultura odbył się maraton filmów o macierzyństwie. Zaprezentowano dwa obrazy „Matka 24 h” i „Kafarnaum”. Między seansami widzowie mogli spotkać się z reżyserem Marcinem Janosem-Krawczykiem.

Jego dokument „Matka 24 h” - to zapis wizyty obrazu jasnogórskiego w kolejnych rodzinach. Reżyser wraz z obrazem wchodził do domów i portretował postacie matek. W jego filmie jest więc historia osadzonego w więzieniu człowieka, który wspomina swoją matkę, opowieść o 18-letniej dziewczynie, która ma zastąpić zmarłą matkę rodzeństwu czy zwykły obraz matki troszczącej się o dzieci. Wśród pokazanych postaci są na przykład więźniarki, które również opowiadały o swoim doświadczeniu macierzyństwa.

Marek Janos-Krawczyk mówił, że podczas powstawania filmu doświadczył skrajnych reakcji na swoją wizytę z kamerą. Te osoby, które zgodziły się zarejestrować swoją codzienność podczas wizyty Matki Bożej w kopii obrazu, tworzą mozaikę różnych wartości. Przygotowując się do filmu reżyser pojechał na Jasną Górę. Po rozmowie z przeorem klasztoru zdecydował się oprzeć film na słowach Jana Pawła II, który mówił, że Matka Boska przychodzi do każdego domu.

Film obfituje w momenty poruszające, ale także komiczne. Podstawowa wersja, to 52 minuty projekcji, ale powstała także wersja półgodzinna, która szczególnie eksponuje rolę matki.

Anita Utnik-Wawrzczak, która poprowadziła spotkanie, podkreślała, że warto obecnie przypomnieć polską szkołę dokumentu filmowego. Obraz wyreżyserowany przez Janosa-Krawczyka jest zapisem szczególnej pobożności polskiej, już często zanikającej.

Spotkanie z reżyserem odbyło się w Starachowickim Centrum Kultury.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution