101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Wiosna w ogrodzie. Co będzie cieszyć wzrok i zmysły?

Data publikacji: 17.03.2019 12:30
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Uroczyste otwarcie Ogrodu Botanicznego. Kwiaty w Ogrodzie Botanicznym

Uroczyste otwarcie Ogrodu Botanicznego. Kwiaty w Ogrodzie Botanicznym
Kielce. 13.07.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

W Ogrodzie Botanicznym w Kielcach trwają wiosenne porządki. Z części roślin zniknęły już zimowe okrycia. Przygotowywany jest też grunt pod wiosenne nasadzenia. W tym roku wzbogacona zostanie m.in. kolekcja lasów Ameryki Północnej.

- Pojawią się tam np. liczne, pięknie kwitnące astry. W planach jest też powtórzenie łąki kwietnej, która w zeszłym sezonie kwitła przez długi czas. Wiosną w pierwszej kolejności uwagę zwiedzających zwrócą jednak rośliny cebulowe, które zasadzone rok temu zaczynają już kiełkować. Będą to np. krokusy, tulipany i hiacynty. Oko i zmysły odwiedzających będą też cieszyć lilaki, zwane popularnie bzami. Przyciągną one także owady, z których pierwsze, jak motyl rusałka, już pojawiły się w ogrodzie - wymienia Katarzyna Socha, kierownik ogrodu botanicznego Geoparku Kielce.

W tym roku ogród botaniczny będzie dostępny dla zwiedzających od 28 kwietnia do końca października - w czwartki, piątki, soboty i niedziele.

- Raz w miesiącu będą się odbywać rodzinne festyny tematyczne. W ogrodzie odbędzie się na pewno festyn z okazji Dnia Dziecka. Będą też festyny związane np. z pszczelarstwem, święto róż, a jesienią święto wrzosów i dzień dyni. Czwartki i piątki będą poświęcone na edukację w terenie - zapowiada Katarzyna Socha.

Nadal trwają prace w południowej części ogrodu, która na razie nie będzie udostępniana dla turystów. Kilka dni temu ogłoszono przetarg na zagospodarowanie tego miejsca. Na ponad 3 hektarach pojawią się nowe nasadzenia, które będą zaczątkiem planowanych tam kolekcji. Powstaną ogrody pokazowe, np. japoński. W maju, w stawach pojawią się rośliny wodne. Poza pracami ogrodniczymi, przetarg obejmie też stworzenie małej architektury, ławek, kładek i ścieżki. Prace zakończą się pod koniec sierpnia.

Cały obszar ogrodu botanicznego, mający ponad 10 hektarów będzie można podziwiać w przyszłym roku.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution