101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Historia przyjaźni polsko-węgierskiej. Wystawa na Świętym Krzyżu

Data publikacji: 18.03.2019 14:05 / Data aktualizacji: 23.03.2019 07:23
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Święty Krzyż. Klasztor

Święty Krzyż. Klasztor
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na Świętym Krzyżu będzie można poznać początki przyjaźni polsko-węgierskiej. W krużgankach klasztoru otwarta zostanie dziś wystawa przygotowana przez Stowarzyszenie Per Crucem, Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej i Polskie Radio Kielce.

- Ekspozycja pokazuje historię dobrych relacji obu narodów, od fundacji opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu do czasów współczesnych. Wystawa obejmuje zarówno legendy, jak tą o Świętym Emeryku, jak i historię, od przekazania relikwii Drzewa Krzyża Świętego benedyktynom aż po czasy współczesne. Pokazuje przekrój dobrej przyjaźni polsko-węgierskiej na przestrzeni tysiąca lat i udowadnia, że ta przyjaźń to nie tylko hasło, ale konkretne fakty z historii - informuje Janusz Knap, prezes Radia Kielce.

Na wystawie zobaczymy jedenaście tablic ze skanami dokumentów i tekstami w języku polskim i angielskim. Powstały one na podstawie archiwalnych źródeł opracowanych przez prof. Krzysztofa Brachę i dr. Czesława Hadamika.

- Ekspozycja skupia się na relacjach polsko-węgierskich na przykładzie dziejów klasztoru na Świętym Krzyżu. Obejmujemy 800 lat historii opactwa, w trakcie których kontakty z Węgrami nieustannie się przewijają. Ponadto od kilkunastu lat widać wyraźny renesans zainteresowania Węgrów świętokrzyskim sanktuarium i liczne pielgrzymki z tego kraju - mówi profesor Krzysztof Bracha.

Ekspozycja wpisuje się w Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku odbywają się w Kielcach.

Wernisaż wystawy „Polska-Węgry. Początek” odbędzie się dziś, jednak z uwagi na obecność głów państw Polski i Węgier będzie to wydarzenie zamknięte. Od niedzieli, 24 marca, każdy będzie mógł obejrzeć ekspozycję. Plansze będą się znajdować w północnym krużganku klasztoru na Świętym Krzyżu. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution