101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Chińczycy będą uczyć kieleckich studentów

Data publikacji: 18.03.2019 15:01
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. UJK. Centrum Języków Obcych

Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. UJK. Centrum Języków Obcych
Kielce. 18.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Nauka języka chińskiego oraz możliwość poznania kultury Państwa Środka to nowa propozycja Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. UJK podpisał porozumienie z Instytutem Konfucjusza.

Jak mówi profesor Jacek Semaniak, rektor kieleckiej uczelni instytut to organizacja, której celem jest promowanie chińskiej kultury. Działa między innymi przy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W Kielcach będzie działała filia tej instytucji.

Profesor Jacek Semaniak podkreśla długoletnią współpracę uczelni z chińskimi szkołami wyższymi.

- Nasi studenci wyjeżdżają do Chin, głównie do Uniwersytetu w Tianjin, z kolei młodzi Chińczycy przyjeżdżają uczyć się w naszej uczelni. Umowa z Instytutem to propozycja dla naszych studentów, którzy chcieliby poznać kulturę i język naszych azjatyckich partnerów. To na pewno ułatwi im wyjazd i pobyt w Chinach - twierdzi rektor UJK.

Jak podkreśla, znajomość języka chińskiego może pomóc młodym ludziom w szukaniu pracy. Chiny są jednym z najpotężniejszych gospodarczo państw na świecie. Przedstawiciele firm z tego kraju odwiedzają też Kielce, na przykład podczas różnego rodzaju imprez targowych.

Ying Gao - studentka UJK18.03.2019 / Fot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Doktor Justyna Palacz, kierująca Biurem Wymiany Studentów i Doktorantów UJK informuje, że w tym roku do stolicy regionu przyjechało 33 studentów z Chin. Do tego należy dodać kolejnych 10, którzy uczą się języka polskiego, by w przyszłości podjąć naukę na kierunku edukacji muzycznej.

Wśród żaków jest Ying Gao, która w Kielcach studiuje w Instytucie Sztuk Pięknych.

- Polska jest bardzo pięknym krajem. Uwielbiam polską kulturę, kocham poznawać tutejszą sztukę. Jest tu wiele przykładów bardzo ciekawej architektury. Dlatego zdecydowałam się tu studiować - twierdzi Ying Gao.

Według niej język chiński jest dość trudny, zwłaszcza jego wersja pisana, bowiem trzeba uczyć się kaligrafować każde słowo.

Lekcje języka chińskiego w Kielcach będą prowadzili wykładowcy z Instytutu Konfucjusza. Będą one adresowane zarówno do studentów kieleckiej uczelni, jak i innych osób zainteresowanych poznaniem tajników mowy i pisma Państwa Środka.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution