101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Gminy przejmą ciężar utrzymania powiatowych dróg?

Data publikacji: 18.03.2019 20:36
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Ostrowiec Świętokrzyski. Baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych

Ostrowiec Świętokrzyski. Baza Miejskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Gmina Ostrowiec Świętokrzyski przejęła w zarządzanie drogi powiatowe znajdujące się w granicach miasta. Od poniedziałku pracownicy Zakładu Usług Miejskich wkroczyli także na ulice, o których czystość do tej pory miał dbać powiat.

Jak już informowaliśmy, zgodę na ten ruch w ubiegłym tygodniu wydali już radni powiatowi i miejscy. Stosowne porozumienie podpisał samorząd miejski i powiatowy. Przekazanie dróg wynika z faktu dużego zadłużenia Starostwa Powiatowego oraz szpitala. Samorząd nie ma wystarczająco dużo środków, aby na bieżąco utrzymywać drogi.

Prezydent Jarosław Górczyński zapewnia, że miasto sprawi, że wszystkie drogi w mieście będą prezentowały jednakowy poziom. Wszystkie będą wysprzątane, a ronda będą zadbane, na każdym pojawią się nasadzenia.

- Chcemy zadbać o zieleń, ścieżki rowerowe i chodniki - wylicza prezydent.

Dodaje, że starostwo dokłada jedynie 320 tysięcy złotych, ale to miasto w ciągu tego roku wyda prawie 700 tysięcy złotych na te drogi.

Wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński podkreśla, że umowa z miastem nie przekreśla planów inwestycyjnych powiatu. Planowane jest złożenie wniosków w ramach programu samorządowych dróg lokalnych.

- Powiat nadal odpowiada formalnie i prawnie za drogi powiatowe. Ta umowa nie zamyka żadnej drogi inwestycyjnej dla powiatu - wyjaśnia wicestarosta.

Umowa między powiatem a gminą ma obowiązywać do końca kadencji. Łączna długość wszystkich 23 przekazywanych ulic to prawie 40 kilometrów. Władze powiatu prowadzą rozmowy z innymi samorządami gminnymi, które miałyby partycypować w kosztach bieżącego utrzymania dróg na terenie powiatu.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution