101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Biskup Nitkiewicz: apeluję o wnikliwe poznawanie nauk Jana Pawła II

Data publikacji: 19.03.2019 09:53
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Bp Krzysztof Nitkiewicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz
19.03.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak - Wójcik / Radio Kielce

- Jest tak wiele osób zasługujących na zauważenie, podkreślenie ich dorobku, wkładu w życie zarówno diecezji, jak i regionu, że musieliśmy znaleźć jakiś sposób, na ich wyróżnienie - tak o nowej nagrodzie, ustanowionej przez Kurię Diecezjalną w Sandomierzu mówił na naszej antenie, ordynariusz diecezji sandomierskiej, biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Jak powiedział, nagroda będzie przyznawana nie tylko osobom prywatnym, głównie świeckim, ale też instytucjom szczególnie zasłużonym dla lokalnego kościoła i społeczeństwa.

Biskup Nitkiewicz zwrócił uwagę, że trwający III Synod Diecezji Sandomierskiej pokazuje, że ludzie, szczególnie świeccy, są zainteresowani rozwojem i umacnianiem kościoła.

- Chcą go mocnego i czują się za ten Kościół odpowiedzialni - zaznaczył hierarcha.

Ustanowiono trzy kategorie tej nagrody: ewangelizacja, działalność charytatywno- społeczna oraz świadectwo życia chrześcijańskiego.

Wyróżnienie po raz pierwszy zostanie wręczone 9 czerwca w Sandomierzu podczas uroczystości z okazji 20. rocznicy pielgrzymki świętego Jana Pawła II do tego miasta. Przy tej okazji biskup Nitkiewicz zaapelował o wnikliwe poznawanie nauk Jana Pawła II.

- Musimy do tej nauki wracać, bo ona jest ciągle aktualna. Trzeba pamiętać, że powstawała ona w dużej mierze, gdy było starcie komunizmu z chrześcijaństwem, z jakąś ideą demokracji, wolności. Dzisiaj jest inna sytuacja, odradza się neomarksizm i jest liberalizm duży, stąd nauka Jana Pawła II może być bardzo pomocna. Także dla osób, które deklarują się jako niewierzące - zaznaczył biskup Nitkiewicz.

Biskup pytany o pomysł na nazwę nagrody - „Dobre Drzewo” - stwierdził, że wynika ona stąd, że region sandomierski słynie z uprawy jabłek.

- W Ewangelii czytamy przypowieść Jezusa o dobrym drzewie, które wydało dobre owoce - stąd nazwa tej nagrody, po łacinie Arbor Nona - mówi gość Radia Kielce.

POSŁUCHAJ ROZMOWY DNIA:

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution