101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Żaby z Mirca pod szczególną ochroną

Data publikacji: 19.03.2019 12:35
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości
Komentarze

 
Fot. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie

Żaby z gminy Mirzec znajdą się pod szczególną ochroną. Przy jezdni biegnącej przez wieś Tychów Podlesie ustawione zostaną płotki uniemożliwiające płazom przejście przez jezdnię.

Podczas okresu godowego żaby przechodzą przez drogi i wiele z nich ginie pod kołami samochodów. Radosław Koniarz prezes Staropolskiego Stowarzyszenia Przyrodniczo-Leśnego Kotyzka ze Starachowic informuje, że płotki zostaną ustawione we wsi Tychów Podlesie. Tu występują duże skupiska żab. W okresie godowym przechodzą one z lasu, w którym zimują, na tereny podmokłe po drugiej stronie szosy. Pułapki zostaną ustawione na długości 250 metrów po stronie lasu. Dwa razy dziennie przyrodnicy będą przenosić płazy na drugą stronę.

W akcję zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej z Tychowa Starego. Płotki zostaną sfinansowane przez Nadleśnictwo Starachowice. Radosław Koniarz szacuje, że dziennie powinno zostać uratowane około 50 żab.

Cała akcja rozpocznie się na przełomie marca i kwietnia. Po dwóch tygodniach, czyli okresie wędrówki płazów, pułapki zostaną zdemontowane. Ponownie pojawią się jesienią, kiedy żaby będą wracać do lasu.

Na terenie Tychowa rozpoczyna się Obszar Natura 2000. Występuje tam około 10 gatunków żab.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution