101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Krzyże Katyńskie doczekają się renowacji

Data publikacji: 19.03.2019 14:24
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej

Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej będzie odnowiony. Dzięki umowie zawartej między Świętokrzyskim Parkiem Narodowym a gminą Bieliny, los pomnika i terenu wokół niego będzie teraz zależał od wójta.

W Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach dyrektor parku Jan Reklewski i wójt gminy Bieliny Sławomir Kopacz zawarli umowę. Według niej gminie użyczono na 25 lat nieruchomość, na której znajduje się pomnik. Oznacza to, że gmina może teraz podjąć działania, dzięki którym miejsce pamięci zostanie odnowione.

Jak mówi wójt Sławomir Kopacz - to duże wyzwanie dla gminy, także finansowe, ale o miejsca pamięci takie jak Pomnik Trzech Krzyży Katyńskich należy dbać.

- Powinniśmy być dumni, że Golgota Wschodu województwa świętokrzyskiego jest zlokalizowana właśnie na terenie gminy Bieliny. Pomnik, który powstał dzięki staraniom rodzin katyńskich i księdza Zdzisława Peszkowskiego wymaga renowacji, ponieważ stan techniczy nie jest najlepszy - mówi wójt.

Prace będą polegać nie tylko na odnowieniu pomnika, ale także zagospodarowaniu terenu wokół niego. Koszt inwestycji jest szacowany na kilkaset tysięcy złotych.

Użyczenie działki gminie było kluczowe, by w ogóle móc pomyśleć o takich pracach. Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski mówi, że parki narodowe nie mogą starać się o pieniądze na ochronę dóbr dziedzictwa kultury. Dlatego zostały podjęte takie kroki.

Do kompleksowego remontu pomnika od początku dążyła wojewoda Agata Wojtyszek. Jak powiedziała - dla mieszkańców województwa ważne jest, aby odnowić go całościowo. Dodała, że przy obiekcie w przyszłości będą mogły odbywać się centralne obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Wsparcie finansowe prac rewitalizacyjnych zadeklarował także marszałek województwa świętokrzyskiego.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba przyznała, że o takie obiekty jak pomnik w Hucie Szklanej należy szczególnie dbać. Jej zdaniem, miejsce to pozwala na refleksję na temat naszej historii i jej znaczenia.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zaznaczył, że lokalizacja pomnika ma wymiar symboliczny.

- To miejsce, które koresponduje z duchowością Świętego Krzyża. Miejsce oznaczające cierpienie narodu polskiego zostało połączone z miejscem mówiącym o cierpieniu Chrystusa - dodał senator Słoń.

Pomnik Trzech Krzyży powstał 20 lat temu dzięki zrywowi rodzin katyńskich pod przewodnictwem księdza Zdzisława Peszkowskiego, a także dzięki składkom leśników z całej Polski.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution