101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Koncert Hungaricy jednak się odbędzie?

Data publikacji: 19.03.2019 16:52
Autor: Wiktor Dziarmaga , Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Plakat promujący koncert zespołu Hungarica

Plakat promujący koncert zespołu Hungarica
Fot. mat. organizatora

Jest szansa, że odwołany przez prezydenta Kielc Bogdana Wentę koncert węgierskiego zespołu Hungarica jednak się odbędzie. Jak powiedział nam marszałek województwa Andrzej Bętkowski, dostał zapytanie w sprawie udostępnienia jednej z sal Wojewódzkiego Domu Kultury od władz Starostwa Powiatowego w Kielcach. To, czy koncert się odbędzie, ma zależeć od dostępności pomieszczeń.

Starosta kielecki Mirosław Gębski przyznał, że zastanawia się nad organizacją koncertu i wstępnie pytał marszałka o możliwość jego organizacji.

Przypominamy, że prezydent Bogdan Wenta sprzeciwił się organizacji koncertu zespołu Hungarica na terenie miasta. Miał on się odbyć w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej i być jednym z wydarzeń towarzyszących Dniom Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.  

Prezydent tłumacząc swoją decyzje, stwierdził, że wątpliwości co do występu tej grupy miała przede wszystkim ambasada Węgier. - Już kilka tygodni temu na spotkaniu w ambasadzie węgierskiej, która monitoruje program dni uroczystości pojawiła się pierwsza sugestia, że występ tego zespołu może budzić kontrowersje. W związku z tym poprosiłem o zdjęcie tego koncertu z programu - mówi Bogdan Wenta, prezydent Kielc.

Dodał że przeciwko organizacji koncertu sprzeciwiło się także kilkanaście organizacji społecznych i politycznych m.in. KOD, Obywatele RP, PO, SLD i Stowarzyszenie imienia Jana Karskiego. W niedzielę wystosowały one do prezydenta list otwarty, w którym skrytykowali organizację tego wydarzenia przypominając, że niedawno koncerty zespołu "Hungarica" odwołano w kilku miejscach w Polsce, m.in. na uczelniach UMCS w Lublinie oraz Politechnice Warszawskiej. W piśmie przytoczono również jedną z wypowiedzi stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita", w której stwierdzono, że "członkowie tego zespołu czynnie wspierają działalność neofaszystowskiej partii Jobbik oraz Gwardii Narodowej, uznawanej za organizację neonazistowską, która została zdelegalizowana przez węgierski sąd za działalność naruszającą prawa mniejszości, antysemityzm i negowanie Holokaustu".

Tymczasem dziś na stronie facebookowej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej zamieszczono teksty utworów węgierskiego zespołu. Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza Zamkowego tłumaczy, że zdecydowano się na ten krok, aby dać możliwość mieszkańcom własnej oceny tego, czy teksty w zespołu nawołują do retoryki neofaszystowskiej

Zespół Hungarica został założony w 2007 roku. Węgierska grupa muzyczna graja głównie tzw.  rock narodowy.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution