101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Kielce miastem atrakcyjnym dla Chin

Data publikacji: 19.03.2019 18:20
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Otwarcie wystawy poświęconej Chinom w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz konferencja prasowa dotycząca filii Instytutu Konfucjusza. Na zdjęciu od lewej dr hab. Michał Arabski prof. UJK  prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą UJK dr hab. Marzena Marczewska prof. UJK  prodziekan ds. Ogólnych i Współpracy z Zagranicą UJK prof. dr hab. Jacek Semaniak  rektor UJK prof. dr hab. Adam W. Jelonek  dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ dr Bogdan Zemanek  dyrektor Instututu Konfucjusza UJ Han Xinzhong  dyrektor Instytutu Konfucjusza UJ

Otwarcie wystawy poświęconej Chinom w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz konferencja prasowa dotycząca filii Instytutu Konfucjusza. Na zdjęciu (od lewej): dr hab. Michał Arabski prof. UJK - prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą (UJK), dr hab. Marzena Marczewska prof. UJK - prodziekan ds. Ogólnych i Współpracy z Zagranicą (UJK), prof. dr hab. Jacek Semaniak - rektor (UJK), prof. dr hab. Adam W. Jelonek - dyrektor Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu (UJ), dr Bogdan Zemanek - dyrektor Instututu Konfucjusza (UJ), Han Xinzhong - dyrektor Instytutu Konfucjusza (UJ)
Kielce. 19.03.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Już w tym semestrze w Kielcach rozpoczną się lekcje języka chińskiego, które będą prowadzili pracownicy Instytutu Konfucjusza. To instytucja, której celem jest przybliżanie kultury Chin mieszkańcom innych krajów.

Profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego podpisał umowę z przedstawicielami Instytutu Konfucjusza działającego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. W Kielcach powstanie jego filia. Według rektora UJK, współpraca to szansa nie tylko dla uczelni, ale dla całego regionu.

- Liczymy na to, że inicjatywa rodząca się w Kielcach przełoży się na to, iż Kielce i region świętokrzyski będą postrzegane jako dobry partner do budowania relacji z chińskimi instytucjami gospodarczymi. Bo tu jest dobry klimat do nawiązywania tych relacji – podkreśla profesor Jacek Semaniak.

Nauka języka chińskiego pomoże młodym ludziom z Kielc, którzy chcieliby wyjechać na semestr lub dwa do Uniwersytetu w Tianjin, partnerskiej uczelni UJK. Ale zajęcia będą organizowane również dla osób, które nie studiują, na przykład przedstawicieli firm.

Profesor Adam Jelonek, pełnomocnik rektora ds. internacjonalizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi, że krakowska uczelnia współpracuje z Instytutem od 13 lat. Na początku ograniczało się to do jednego lektora i nauki języka, teraz w Krakowie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych przybliżających młodym ludziom Państwo Środka.

Han Xinzhong, dyrektor ze strony chińskiej Instytutu Konfucjusza w Krakowie podkreśla, że jednym z głównych celów, które instytucja sobie stawia jest budowanie mostu kulturalno-gospodarczego między obydwoma krajami. Instytut organizuje wydarzenia przybliżające Polskę mieszkańcom Chin. Poza tym zachęca studentów z Polski, żeby odwiedzili Państwo Środka. Han Xinzhong mówi, że taki wyjazd zostanie zorganizowany również dla żaków z Kielc.

- W lipcu odbędzie się obóz letni dla studentów UJK, którzy będą mieli ochotę odwiedzić Chiny. Obóz będzie podzielony na dwie części. Młodzi ludzie odwiedzą najpierw Pekin, a później leżące niedaleko Tianjin – informuje Han Xinzhong.

Z okazji nawiązania współpracy z Instytutem Konfucjusza w Bibliotece Uniwersytetu Jana Kochanowskiego otwarto wystawę fotografii poświęconą Chinom.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution