101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Stare ubrania i elektrośmieci pomogą misjonarzom

Data publikacji: 20.03.2019 15:55
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Podsumowanie wakacyjnej akcji Diecezji Kieleckiej Elektrośmieci na Misje. Zebrane elektośmieci

Podsumowanie wakacyjnej akcji Diecezji Kieleckiej "Elektrośmieci na Misje". Zebrane elektośmieci
Kielce. 30.08.2018 / Fot.

Przy kieleckich kościołach stanęły żółte kontenery, do których można wrzucać niepotrzebne ubrania. Dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na misje. Do kontenerów można wrzucać zarówno ubrania, jak i inne elementy stroju, np. buty, torebki, czapki, plecaki lub paski. Pieniądze uzyskane z akcji zostaną przeznaczone na budowę kolejnych studni w Afryce.

- Dotąd, dzięki zbiórkom makulatury, diecezja kielecka wsparła budowę 4 studni w Czadzie i RPA. W tym roku powstanie piąta studnia - mówi koordynator akcji Władysław Burzawa.

- W Czadzie koszt budowy studni wynosi około 15 tysięcy złotych, natomiast w Republice Środkowej Afryki ta kwota wzrasta do prawie 65 tysięcy złotych ze względu na trudniejsze podłoże. W miejscowości, której będziemy pomagać są już studnie, ale należą do muzułmanów, którzy nie dopuszczają do nich chrześcijan. Muszą oni chodzić po wodę wiele kilometrów. Zajmują się tym kobiety lub dzieci, które w takiej sytuacji nie mają czasu na naukę - tłumaczy Władysław Burzawa.

Na razie, akcja „Pomaganie przez ubranie” będzie się odbywać wyłącznie w Kielcach. Niewykluczone, że latem zbiórki ubrań zostaną przeprowadzone także w innych parafiach. Z kolei 24 kwietnia rozpocznie się kolejna edycja zbiórki elektrośmieci. Będą one odbierane ze wszystkich parafii w diecezji kieleckiej, według harmonogramu, który zostanie wkrótce przekazany proboszczom.

- Będzie można przynosić wszystkie stare urządzenia zasilane prądem, jak suszarki, telefony komórkowe, pralki, a także np. zabawki na baterie. Pieniądze uzyskane ze zbiórki zostaną przeznaczone na projekty zgłoszone przez misjonarzy diecezji kieleckiej - mówi ks. Łukasz Zygmunt, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Kieleckiej.

- Dotąd od kieleckich misjonarzy wpłynęły dwa projekty, które są związane z edukacją. Chodzi o wyposażenie szkół w Peru i na Wybrzeżu Kości Słoniowej - dodaje ksiądz Łukasz Zygmunt.

W ubiegłym roku, podczas zbiórki zebrano ponad 300 ton elektrośmieci, co dało kwotę ponad 30 tysięcy złotych. Dzięki temu na Jamajce, gdzie pracują misjonarze z diecezji kieleckiej powstał oddział okulistyki. Miejscowa ludność już z niego korzysta.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution