101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe

41 200 20 20 / 41 200 20 00

TELEFON INTERWENCYJNY

502 020 025

NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Hungarica zagra w Kielcach. Ambasada nie rozumie zamieszania

Data publikacji: 21.03.2019 12:06
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Plakat zapowiadający koncert zespołu Hungarica

Plakat zapowiadający koncert zespołu Hungarica
Fot. mat. organizatora

Ambasada Węgier odcina się od zamieszania związanego z koncertem zespołu Hungarica w Kielcach. Występ węgierskiej grupy rockowej został zablokowany przez prezydenta Bogdana Wentę, po proteście kilku ugrupowań, m.in.: KOD, PO i Stowarzyszenia im. Jana Karskiego.

Zarzucają one zespołowi propagowanie prawicowych poglądów. Wenta stwierdził, że taki krok sugerowała ambasada Węgier. Ten sam argument zawarł w swoim proteście Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego. Tymczasem przedstawicielstwo Węgier wyraźnie odcina się od całej sprawy, odmawiając komentowania jej. Attache prasowy, w rozmowie z Radiem Kielce przyznał, że o sprawie dowiedział się z mediów. Stwierdził też, że nie rozumie zamieszania wokół koncertu.

Ostatecznie koncert węgierskiego zespołu odbędzie się, a jego organizatorem będzie Starostwo Powiatowe w Kielcach. Salę Wojewódzkiego Domu Kultury udostępni marszałek województwa.

Przypomnijmy, Hungarica kilka lat temu występowała w Kielcach, na scenie letniej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Jarosław Machnicki, dyrektor tej instytucji wspomina, że koncert przebiegał w dobrej atmosferze. Przyznał natomiast, że decyzja władz Kielc o odwołaniu koncertu bardzo go zaskoczyła. - Myślałem, że cenzura prewencyjna w kraju się skończyła. Hungarica będzie chyba dziękowała wszystkim przeciwnikom, bo stała się dzięki nim bardziej popularna niż zespół Omega - mówi Jarosław Machnicki.

W 2016 roku, zespół zagrał koncert na żywo na antenie Polskiego Radia Gdańsk. Jak wspomina dyrektor artystyczny rozgłośni, Kamil Mielnik, koncert odbył się w wyjątkowo przyjaznej atmosferze. Dodaje, że przed jego zorganizowaniem, radio sprawdziło pogłoski o nacjonalistycznych zapędach zespołu, ale dziennikarze nie znaleźli niczego niepokojącego. - Nie było żadnych nacjonalistycznych wzmianek w ciągu trwania całego koncertu. Zagrali natomiast Rotę, oczywiście w całości po polsku – wspomina Kamil Mielnik.

Zespół Hungarica zagra w Kielcach w najbliższą sobotę o godzinie 18.00.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość

Indeks jakości powietrza

zmień ▾

Wybierz czujnik ×

cloud

 

PM10 - µg/m3

PM2.5 - µg/m3

Data pomiaru Źródło

Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution