101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Od kwietnia nie wjedziemy samochodem na Rynek [MAPA]

Data publikacji: 21.03.2019 14:44
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
12.02.2019 Kielce. Widok na Rynek

12.02.2019 Kielce. Widok na Rynek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Znane są szczegóły zmian organizacji ruchu w centrum Kielc. Jak informowaliśmy, od kwietnia samochody nie będą wjeżdżać na Rynek. Ruch z północnej pierzei placu, gdzie ustawiono donice ma zostać przeniesiony na ulicę Orlą.

Paweł Kabza, dyrektor wydziału zarządzania ruchem drogowym wyjaśnia, że na Orlej zmieni się kierunek jazdy. Samochody pojadą w przeciwnym kierunku, czyli w stronę Koziej, a nie Warszawskiej, jak było to do tej pory.

Jednocześnie, częściowo jednokierunkowa będzie Piotrkowska. Od ulicy Koziej do Placu Konstytucji 3 Maja samochody pojadą tylko w kierunku Parkingu Centrum. Dodatkowo wzdłuż tego fragmentu Piotrkowskiej możliwe będzie zaparkowanie samochodu. Znajdzie się tam miejsce dla około 12 aut.

Zdaniem władz miasta, takie zmiany mają poprawić bezpieczeństwo na Rynku. Jednak zdaniem niektórych radnych, koniczne jest wprowadzenie bardziej kompleksowych zmian, między innymi dotyczących parkowania. Wspólną interpelację do władz miasta złożyli radni Piotr Kisiel i Kamil Suchański.

Piotr Kisiel wyjaśnia, że przedsiębiorcy prowadzący działalność w śródmieściu skarżą się, że dalsze ograniczenia w ruchu kołowym na Rynku doprowadzą do upadku drobnego biznesu w centrum. Ich zdaniem problemem jest też niewystarczającej liczba miejsc postojowych. - Zdajemy sobie sprawę, że Parking Centrum, którego operatorem jest Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych w Kielcach, od momentu oddania go do użytkowania generuje straty i nie jest chętnie wykorzystywany przez mieszkańców.  Naszym zdaniem można ogłosić otwarty przetarg na obsługę jego oraz parkingu na Placu Wolności, na zasadzie „kto da więcej", pod warunkiem utrzymania dotychczasowej liczby miejsc postojowych oraz obecnie obowiązujących stawek określonych w cenniku, z zastrzeżeniem, iż za dwie pierwsze godziny postoju nie będzie w ogóle pobierana opłata. To niewątpliwie przyczyniłoby się do tego, że centrum zaczęłoby wreszcie żyć – stwierdził Piotr Kisiel

Na razie władze miasta nie komentują tej propozycji. Natomiast planowane zmiany w organizacji ruchu mają być wprowadzone do połowy kwietnia.

Nowa organizacja ruchu w centrum KielcFot. Karol Żak / Radio Kielce

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution