101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W powiecie opatowskim będzie łatwiejszy dostęp do profilaktyki nowotworowej

Data publikacji: 21.03.2019 20:39
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze

Na zdjęciu od lewej dr n. med. Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, starosta opatowski Tomasz Staniek
Opatów. 21.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Władze powiatu opatowskiego wraz ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozpoczynają współpracę na rzecz profilaktyki nowotworowej. Jak informuje starosta Tomasz Staniek, ważnym punktem rozmów jest opracowanie mapy potrzeb w zakresie ochrony zdrowia. Dodaje, że na terenie powiatu funkcjonuje wiele zakładów, których pracownicy narażeni są na raka, m.in. w cementowni czy kopalni. Tomasz Staniek mówi, że należy ułatwić tym osobom i wszystkim mieszkańcom kontakt z pracownikami ŚCO.

- Określamy taką mapę potrzeb. Udostępnimy ŚCO w naszym szpitalu sale do wykonywania badań i sprzęt, aby mieszkańcy mieli szerszy dostęp do usług zdrowotnych - mówi starosta. Dodaje, że są to działania w ramach hasła „Opatowski szpital od nowa”, który 1 kwietnia ma zostać przejęty przez powiatową spółkę Top Medicus.

Cytobus na rynkuOpatów. 21.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak informuje dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej i położnictwa, kierownik zakładu profilaktyki w ŚCO, najbliższe miesiące: kwiecień, maj i czerwiec poświęcone będą kobietom. Między innymi w każdej gminie powiatu opatowskiego pojawią się cytomammobusy i cytobusy. Pojawi się także akcja promująca profilaktykę nowotworów głowy i szyi. ŚCO głównie zachęca osoby, które mają na co dzień kontakt ze środkami chemicznymi.

- Chodzi nam też o osoby, które mają np.: przewlekle utrzymującą się chrypę, kłopoty przy połykaniu i jakieś krwawienia, uczucie zatkania nosa niezwiązane z infekcją. Jeśli takie objawy utrzymują się około 3 tygodni, należy się zaniepokoić i wykonać badania - wyjaśnia.
Dokładne informacje, jak skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia nowotworów głowy i szyi znajdują się na ulotkach informacyjnych w Starostwie Powiatowym w Opatowie oraz w szpitalu.Najbliższe wizyty cytomammobusów w powiecie opatowskim


8.04 - Baćkowice, obok Urzędu Gminy;
9.04 - Sadowie, obok Urzędu Gminy;
28, 29, 30.05. - Ożarów, obok budynku Urzędu Miasta;
31.05 - Tarłów, obok Urzędu Gminy;
3,4,5.06 - Opatów, rynek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution