101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

W powiecie opatowskim będzie łatwiejszy dostęp do profilaktyki nowotworowej

Data publikacji: 21.03.2019 20:39
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
Na zdjęciu od lewej dr n. med. Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii starosta opatowski Tomasz Staniek

Na zdjęciu od lewej dr n. med. Leszek Smorąg ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, starosta opatowski Tomasz Staniek
Opatów. 21.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Władze powiatu opatowskiego wraz ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii rozpoczynają współpracę na rzecz profilaktyki nowotworowej. Jak informuje starosta Tomasz Staniek, ważnym punktem rozmów jest opracowanie mapy potrzeb w zakresie ochrony zdrowia. Dodaje, że na terenie powiatu funkcjonuje wiele zakładów, których pracownicy narażeni są na raka, m.in. w cementowni czy kopalni. Tomasz Staniek mówi, że należy ułatwić tym osobom i wszystkim mieszkańcom kontakt z pracownikami ŚCO.

- Określamy taką mapę potrzeb. Udostępnimy ŚCO w naszym szpitalu sale do wykonywania badań i sprzęt, aby mieszkańcy mieli szerszy dostęp do usług zdrowotnych - mówi starosta. Dodaje, że są to działania w ramach hasła „Opatowski szpital od nowa”, który 1 kwietnia ma zostać przejęty przez powiatową spółkę Top Medicus.

Cytobus na rynkuOpatów. 21.03.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jak informuje dr n. med. Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej i położnictwa, kierownik zakładu profilaktyki w ŚCO, najbliższe miesiące: kwiecień, maj i czerwiec poświęcone będą kobietom. Między innymi w każdej gminie powiatu opatowskiego pojawią się cytomammobusy i cytobusy. Pojawi się także akcja promująca profilaktykę nowotworów głowy i szyi. ŚCO głównie zachęca osoby, które mają na co dzień kontakt ze środkami chemicznymi.

- Chodzi nam też o osoby, które mają np.: przewlekle utrzymującą się chrypę, kłopoty przy połykaniu i jakieś krwawienia, uczucie zatkania nosa niezwiązane z infekcją. Jeśli takie objawy utrzymują się około 3 tygodni, należy się zaniepokoić i wykonać badania - wyjaśnia.
Dokładne informacje, jak skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku wykrycia nowotworów głowy i szyi znajdują się na ulotkach informacyjnych w Starostwie Powiatowym w Opatowie oraz w szpitalu.Najbliższe wizyty cytomammobusów w powiecie opatowskim


8.04 - Baćkowice, obok Urzędu Gminy;
9.04 - Sadowie, obok Urzędu Gminy;
28, 29, 30.05. - Ożarów, obok budynku Urzędu Miasta;
31.05 - Tarłów, obok Urzędu Gminy;
3,4,5.06 - Opatów, rynek.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution