101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Nowe technologie otwierają rynek pracy osobom niepełnosprawnym

Data publikacji: 21.03.2019 21:07
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości
Komentarze
Otwarta lekcja w ramach tzw. Ogólnopolskich Dni Nowych Technologii w Zespole Szkół dla Niepełnosprawnych Ruchowo w BuskuZdroju. Przemawia Kazimierz Mądzik  świętokrzyski kurator oświaty

Otwarta lekcja w ramach tzw. Ogólnopolskich Dni Nowych Technologii w Zespole Szkół dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju. Przemawia Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Busko-Zdrój. 21.03.2019 / Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Atrakcyjna i niecodzienna lekcja otwarta w ramach tzw. Ogólnopolskich Dni Nowych Technologii odbyła się w Zespole Szkół dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju, popularnie nazywanym przez buszczan „Szkołą na Górce”. Tematem lekcji było wykorzystanie oprogramowania typu CAD oraz drukarki 3D do projektowania części maszyn.

W trakcie zajęć jeden z uczniów technikum informatycznego przy pomocy oprogramowania FreeCad wykonał model trójwymiarowy części urządzenia. Następnie wydrukował element na drukarce 3D. Uczniowie placówki byli pod ogromnym wrażeniem. W rozmowie z Radiem Kielce wspólnie podkreślali, że dzięki nowym technologiom zmienia się świat.

Kazimierz Mądzik świętokrzyski kurator oświaty powiedział, że celem takich wydarzeń jest pokazanie, w jaki sposób można wykorzystać nowe technologie. Jak dodał - zawód technika informatyka czy programisty, jest idealny do samodzielnego funkcjonowania młodzieży niepełnosprawnej w przyszłości na rynku pracy.

- Widzimy, że ci młodzie ludzie doskonale sobie radzą, a elementy, które wydrukowali na drukarce 3D są naprawdę interesujące. Ci ludzie muszą funkcjonować w normalnym środowisku, nie będą mieli przecież przez całe życie parasola ochronnego, a wykorzystując nowe technologie z pewnością sobie poradzą - zaznaczył kurator.

Podobnego zdania jest Waldemar Wójcik, dyrektor placówki. Jak mówił - ta lekcja pokazała jak można interdyscyplinarnie wykorzystać technologię 3D w różnych zawodach. Dodał, że jego uczniowie są niepełnosprawni ruchowo, ale sprawni zawodowo.

- Przede wszystkim wyposażamy uczniów w wiedzę, która na rynku pracy zmienia się dynamicznie. Chcemy naszych uczniów wprowadzić na pewną drogę, która pozwoli im odnaleźć się w życiu. Dzięki nowym technologiom, nasi uczniowie będą konkurencyjni na rynku i poszukiwanymi pracownikami- zaznaczył dyrektor.

W wydarzeniu udział wzięli również współpracujący ze szkołą pracodawcy. Piotr Frączkiewicz z lokalnej firmy, w której wielu uczniów odbywa zarówno staże, jak i praktyki zawodowe, zaznaczył, że ideą jego firmy jest podanie ręki młodzieży.

- Ci uczniowie z działów informatycznych projektują, wykonują plany u nas np. rolki, napinacze. Robią plan do urządzeń obrabiających CNC. Warto pomagać, a my to czynimy - dodał.

„Szkoła na Górce”, to placówka z ponad 45-letnią tradycją, kształci uczniów z całej Polski. To w pełni przystosowany i unowocześniony obiekt. Atutem jest możliwość indywidualizacji nauczania i szeroka gama pomocy pedagogicznej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution