101,4 MHz

90,4 MHz Kielce | 100,0 MHz Włoszczowa

dabplus10D

215,072 MHz

Zadzwoń do nas! Telefony antenowe
41 200 20 20 / 41 200 20 00
NA ANTENIE

 

TERAZ GRAMY

Posłuchaj online

Coraz więcej osób operacyjnie zmniejsza żołądek z powodu otyłości

Data publikacji: 22.03.2019 13:21
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
6. Sympozjum Postępy chirurgii. Na zdjęciu profesor Tomasz Rogula z Uniwersytetu Cleveland w Stanach Zjednoczonych

6. Sympozjum „Postępy chirurgii”. Na zdjęciu profesor Tomasz Rogula z Uniwersytetu Cleveland w Stanach Zjednoczonych
Kielce. 22.03.2019 / Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W Polsce wzrasta liczba osób otyłych, u których konieczne jest wykonanie operacji bariatrycznej. W naszym kraju operacji zmniejszenia żołądka powinno być poddanych około 600 tysięcy osób, czyli 2 procent społeczeństwa.

6. Sympozjum „Postępy chirurgii”22.03.2019 / Fot. Radio Kielce

Jak informuje profesor Tomasz Rogula z uniwersytetu w Cleveland w Stanach Zjednoczonych, powodem zwiększenia zapotrzebowania na tego typu zabiegi są złe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna.

- Coraz częściej operujmy otyłych pacjentów chorych na cukrzycę, której nie da się uregulować tabletkami, czy insuliną. Spowodowane jest to zmianą naszej diety. Mamy łatwy dostęp do różnych produktów spożywczych. Z drugiej strony jakość gotowych posiłków kupionych w sklepie pozostawia wiele do życzenia. One zawierają dużo cukru i tłuszczu. Te substancje sprzyjają powstawaniu nadwagi i otyłości - dodaje profesor Tomasz Rogula. 

Do operacji zmniejszenia żołądka kwalifikują się osoby, u których BMI, czyli indeks masy ciała, wynosi 35 i więcej oraz te, które chorują na cukrzycę, mają podwyższony poziom cukru i jednocześnie cierpią na nadciśnienie tętnicze.

Coraz więcej operacji bariatrycznych wykonują również specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, przyznaje profesor Stanisław Głuszek, kierownik tamtejszej Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej.

- W naszym szpitalu operacje zmniejszenia żołądka rozpoczęliśmy wykonywać w 2008 roku. Od tego czasu w lecznicy przeprowadzono prawie 300 takich zabiegów, a tylko w ubiegłym roku około 50. Liczba tych operacji z roku na rok wzrasta. Jesteśmy przygotowani do tego, by wykonywać cały panel tych operacji - dodał profesor Stanisław Głuszek.

O operacjach bariatrycznych dyskutują w Kielcach specjaliści, podczas 6. Sympozjum „Postępy chirurgii”. Organizatorami wydarzenia są Wydział Lekarski i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, Klinika Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach oraz Świętokrzyski Oddział Towarzystwa Chirurgów Polskich.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama

Wszelkie prawa zastrzeżone. Polskie Radio Kielce SA 1952 - 2019 / Realizacja: dimax design & kita solution